12 Юли 2024петък06:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Учените ни получиха достъп до милиони научни публикации

С 500 хил. лв., дадени допълнително от правителството, Централната библиотека на БАН осигури безпрецедентен абонамент за световни бази данни във всички области на науката

/ брой: 130

автор:Дума

visibility 1231

Централната библиотека на БАН завърши осъществяването на електронен достъп за институтите на академията до основни информационни бази данни във всички области на световната наука. Това стана възможно благодарение на 500 000 лв., които бяха отпуснати от правителството като допълнителна субсидия в края на миналата година целево за дейността на библиотеката, която е най-голямата научна библиотека у нас и втората след Националната библиотека по общ обем на библиотечния фонд.
С допълнителните пари бе осигурен абонамент за широк достъп на хиляди учени от академията до световните научно-информационни бази данни. Заедно с това бе възстановено и редовното функциониране на Международния книгообмен на БАН, чрез който се изпращат научните издания на БАН и издавани в България изобщо в над 1200 библиотеки от целия свят. Срещу това академията получава неколкократно по-голям обем чуждестранна периодика.
В абонамента за 2014 г. на Централната академична библиотека влизат издания на базата данни Springerlink (Шпрингерлинк) - пълнотекстов достъп до електронните версии на над 2860 списания в областите: химия, материалознание, компютърни и технически науки, математика, статистика, физика, биология, хуманитарни науки. Архив от 1832 г.
Втора база данни е JSTOR (Джейстор) - пълнотекстов достъп до електронни версии на списания, включени в три информационни пакета: "Изкуствознание и наука" (над 200 електронни списания); пакет "Математика и статистика" (над 100 електронни списания); пакет "Екология и ботаника - II" (над 100 електронни списания, архив от средата на ХХ век).
Базата данни Project Muse (Прожект Мюс) осигурява пълнотекстов достъп до електронни версии на списания, включени в информационен пакет "Basic Research Collection", който съдържа над 200 електронни периодични издания в областта на хуманитарните и социалните науки - архив от края на ХХ век. Освен това чрез базата на Journals на American Physical Society (Американско Физическо дружество) учените от академията имат достъп до пълните текстове в 13 електронни издания в областта на физиката, архив от края на ХІХ век. По подобен начин е осигурен достъп до SciFinder на CAS, на American Chemical Society (Американско химическо дружество) - онлайн платформа "СайФайндър" на Американската информационна агенция в областта на химията за търсене на информация. Базата данни CAS (39 млн. реферати от 1500 научни списания) дава възможност за достъп до пълни текстове на статиите - нещо, което без абонамента изобщо не е по джоба на нашите изследователи и на институтите. Също в областта на химията дава информация базата данни Wiley-Blackwell RxnFinder - съдържаща 1,7 млн. химически реакции, както и чрез достъп до 100-те най-важни списания в света в областта на химията.
Акад. Иван Юхновски, на когото дължим тази информация, благодари още веднъж на финансовия министър Петър Чобанов и председателката на комисията по образование и наука в НС проф. Ваня Добрева за тяхната изключителна и ефективна отзивчивост на представения от него доклад за нуждите на Централната библиотека на БАН. Акад. Юхновски внесе своя доклад в комисията, след като направи обстойно проучване в институтите на БАН. Министър Чобанов заяви тогава пред парламента, че е шокиран от състоянието на Централната библиотека на институция като БАН и обеща да намери необходимите 500 хил. лв., за да не се изолира българската наука от световната. Сумата наистина бе осигурена и преведена целево на академията. Толкова широк достъп до милиони научни публикации по обем, разностранност и пълнота БАН никога досега не е имала, коментираха преди дни учени от институтите.
 

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 491

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 434

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 444

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 437

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ