Държавата ще изкупува имоти на първа линия до плажовете
/ брой: 214
Държавата възнамерява да осигури на всички граждани свободен достъп до всички родни плажове, след като изкупи от частници имоти на първа линия и изгради пътища до плажните ивици, които ще са държавни. Това съобщи вчера зам.-министърът на регионалното развитие Екатерина Захариева, цитирана от Медиапул. Така на практика държавата ще плаща с пари на данъкоплатците за отчуждаване на частни имоти, които преди това е приватизирала, но сега не може да се справи със собствениците им, които отказват свободен достъп до прилежащата плажна ивица.
Със средства на данъкоплатците ще се "поправят" и решенията на общините, които масово са одобрявали устройствените планове на частници за строителство на ваканционни комплекси, имения и хотели, които препречват пътя към плажа. Проблем с достъпа до плажа има не само на "Русалка" и на още 3-4 места, за които се пише по медиите, ами на 25 морски плажа, каза Захариева. Сред тях са Вили "Чайка" до Балчик, плажът "НСА" в Равда, къмпинг "Ахелой", къмпинг "Делфин" и др.
Захариева каза, че още няма изчисления колко ще струва отчуждаването на имоти и строителството на пътища до плажовете, защото сега се изработват проектите. Тя допусна, че няма да е евтино, защото става въпрос за първа линия на морето.
Друга идея на МРРБ, която ще залегне в промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, е да се регламентира изграждането на изкуствени плажове от частници. Ивицата от 76 км вече е недостатъчна за легловата база на морето. Има заявен интерес от инвеститори да строят изкуствен плаж чрез насип например, каза Захариева, но не можа да посочи на кои места. Впоследствие стана ясно, че изкуствени плажове били необходими в Св. Влас, Созопол- запад и Ахелой. Предложението на МРРБ е частникът да построи съоръжението и да го експлоатира безплатно за известен период, но плажът да се води изключителна държавна собственост.
Друга промяна, която ще залегне в ЗУЧК, е да се върнат пясъчните дюни в обхвата на плажовете. Те са извадени през 2008 г. и част от тях вече са застроени. Концесионерите и наемателите няма да плащат допълнително за увеличената площ на плажа, целта е дюните да се защитят по този начин и строителството върху тях да се забрани. Тя отхвърли категорично възможността за създаването на ВИП плажове.