92% от бебетата се хранят с изкуствени храни
Производители на адаптирани млека засипват под формата на дарителство родилни домове и бедни майки
/ брой: 175
Още в родилния дом на повечето новородени се дават изкуствени храни. Това са резултатите от изследване, проведено сред 540 кърмачки. Голяма част от анкетираните са заявили, че в 18 населени места в несертифицирани болници и в 5 от тези, които са със сертификат "Приятели на бебето", се дава адаптирано мляко и сладка вода на новородените. Това е забранено за сертифицираните болниците, коментира доц. д-р Румяна Модева, президент на Глобалния алианс за защита на детското здраве и хранене. Сред сертифицираните болници нарушители е и Втора градска болница в София, чието родилно отделение е със статут "Болница - приятел на бебето" от 2002 г. и не е взимала мляко от банката даже за недоносени деца, изтъкнаха от алианса.
10 болници са със сертификат "Приятел на бебета". Кандидатстването за сертификата е доброволно. От организацията ще информират СЗО за нарушенията в сертифицираните родилни домове у нас.
От алианса предлагат разширяване на мрежата от банки за майчина кърма. Сега в страната работи само банката за кърма към Столичната община. Банката изкупува кърмата между 7 и 9 лв. за литър, а я продава - предимно на болни и нуждаещи се деца, по 1,80 лв. Цената на адаптираните млека е между 6-7 лв.
Международният кодекс за маркетинг на заместителите на кърмата трябва да бъде приет в България като закон, смятат от алианса.
Само преди дни бе оповестено, че близо 95% от младите майки започват да кърмят в родилния дом, но този процент главоломно спада до 13% през първия месец и до 2% към 4-5 месец от живота на детето.