08 Ноември 2024петък12:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Защо не си ползвате отпуските, хора?

Натрупаните неползвани дни са резултат от невъзможността да се почива при сегашните доходи

/ брой: 166

автор:Йордан Съев

visibility 2539

И ето пак е лято, както пее Лили Иванова в една своя песен. Време е за отпуски и за море. Брегът е засторен с хиляди хотели и собствениците им очакват летовници. А специално българските са малко. Според едно проучване тази година нашето Черноморие ще бъде посетено от около 160-170 хил. българи. За сравнение през 1989 г. при 30 пъти по-малка почивна база летовниците са били към 600 хил., от които 450 хил. във ведомствени почивни станции, и то за по две седмици.
Очакването на летния отпуск беше едно от нещата, които стимулираха работника и служителя да се трудят през останалото време от годината. Защото те знаеха, че като дойде време да отидат на плажа, с половин месечна работна заплата за две седмици семейството ще живее без грижи, макар и без луксове. Това означаваше нощувка, храна три пъти на ден, като кафето и бирата във ведомствения бюфет се продаваха на магазинни цени. Към всяка почивна станция имаше плаж, оборудван с чадъри, а в някои се предлагаха и забавления като ползване на лодки, водни колелета, а дори и водни ски. Почти всяка вечер имаше кино, а се канеха и певци, музиканти и артисти. По-заможните предприятия и ведомства организираха екскурзии до близки забележителности - исторически и природни. Е, как при това положение хората да не очакват с нетърпение кога ще дойде времето на отпуската. Още през януари и февруари всеки даваше заявка, че ще ползва годишната си почивка в периода юни-август или най-късно в началото на септември.
Така че явлението неползван отпуск просто не съществуваше. То се появи след 1990 г. и се задълбочи през следващите години. Основната причина е в ликвидирането на ведомствените почивни станции и в превръщането на отдиха в предмет на частен бинес, поради което цените скочиха главоломно. Сега едноседмична почивка за тричленно семейство в скромен хотел по най-Южното Черноморие (където още няма луксозни бетони) през юни струва около 900-1200 лв. в зависимост от класата на хотела. При това в тази сума се включва само нощувка, закуска и вечеря. Иначе с допълнителните разходи възлиза на около 1500 лв. Кой може да си го позволи това? Нито тези, които работят на минимална работна заплата от 240 лв., нито другите - със средна от около 500 лв.
Затова повечето от хората години наред не си ползват отпуските и по този начин се създават вътрешнофирмени задължения, което се отнася и за редица държавни учреждения. Проблемът вече стигна до НС, което реши, че неползваните отпуски трябва да се изчистят до края на 2011 г., иначе се губят. А се оказва, че има работници и служители, които са натрупали по над 200 дни неползван платен отпуск. Понеже не се указва как точно той ще се ползва, например някой работник или служител с актив от 200 дни може да подаде молба до работодателя да го ползва наведнъж. Това означава повече от една година да не работи, а да си получава заплатата. Кой работодател ще е доволен от това? Сегашното законодателство предвижда, че ако човек подаде оставка или бъде съкратен, неползваният отпуск му се изплаща в едномесечен срок. Същото се отнася и при пенсиониране.
Какъв е изходът за излизане от екцесията? На хората трябва да им се осигури възможност за ползване на почивка при съответстващи на доходите им цени. Иначе при предприетите рестриктивни мерки ще бъдат принудени да ползват отпуск, но без в това време да възстановяват работната си сила. Най-много да гледат скучни телевизионни програми и да се карат със съседите си в жилищния блок как да прилагат Закона за управление на етажната собственост. Може също да спят до обяд, за да спестят закуската...
 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 139

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 141

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 161

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 160

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ