09 Август 2024петък15:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Имена

Виртуозен майстор на интимната поезия

/ брой: 228

автор:Продрум Димов

visibility 6567

На 30 октомври се навършиха 90 години от рождението на Евтим Евтимов. Трудно бихме открили друг творец, който да е успял да си завоюва такива водещи позиции във възходящото развитие на днешната ни любовна лирика. Без неговото респектиращо творческо присъствие в тази област едва ли е мислим днешният богат емоционално-тематичен облик на интимната ни поетична словесност.
Още като ученик проявява афинитет към изящната ни словесност, а първото му стихотворение е прието радушно от в. "Пиринско дело" в Благоевград. През следващите години негови нови поетични рожби се появяват по страниците на периодичния печат, чрез които е забелязан в литературните ни среди. Те привличат вниманието и на Елисавета Багряна, която се среща с младия автор, харесва първите му обнадеждаващи поетични изяви и му предрича добро творческо бъдеще. Така през 1962 год. се появява неговото забележително стихотворение "Отец Паисий обикаля още". Според мен тази творба отприщва окончателно енергията на творческия му потенциал.
През 1958 год. излиза дебютната му стихосбирка "Будни клепачи". Характерните за времето социално-патриотични мотиви звучат в "Люлка под върховете", "Пирински балади", "Поема за България", "Пирински орел" и др.
Евтим Евтимов е и автор на произведения със сериозно социално-гражданско съдържание: "Въздух за гласността", "За това ли беше всичко", "Разрушаване на паметника: Дневник на писателя". И всичко това е съчетано със завидно гражданско поведение, вярно на неговата неподкупна съвест и доблест.
Но основното градиво в творческия му облик е любовната лирика. Тя беше неговата неотменима стихия, която го зареждаше с много енергия и вдъхновение. Това никак не е случайно, защото, както е споделял неведнъж и пред мен с искрено откровение, "без любов е немислим човешкият живот". Поетът винаги е съзнавал високите измерения на това велико чувство, неговата решаваща роля и значение в човешкото съществуване и с право го е издигал в творчеството си на най-високия пиедестал. Това преклонение пред могъщата сила на любовта авторът от Петрич изразява по един категоричен емоционален начин още в първата си любовно-изповедна творба "Обич за обич". Следват творчески десетилетия и стихосбирки, посветени на тези най-силни човешки преживявания: "Книга за една обич", "Лирика", "Човекът", "Нощи", "Обич за обич", "Горчиво вино" и много други. За отбелязване е, че любовната му лирика стана особено силна през 90-те години: "Ако ти си отидеш", "Виното на мрака", "Златна пепел", "Дяволска ракия", "Златно видение", "Между две ракии", за да стигнем до едно от върховите му интимни заглавия - "Причастие за влюбени". Много от тези стихотворения бяха озвучени блестящо от приятеля му Тончо Русев и превърнати на песни.
Присъствието на Евтим Евтимов в интимната ни поезия диша различен въздух, озониран от здравия народен бит, обичаи, традиции, празници, обреди, в които любовта неизменно битува и ободрява, обогатява душевността на българина. Именно това придава уникален характер на любовната му лирика, наситена с нежна и примамлива романтика, успоредена с много обич, благородни стремления и красиви човешки преживелици. Поетът ненаситно черпи от непресъхващия извор на вековечната народна душевност. И може би тази различност му позволява да стане своеобразен родоначалник на народностното направление в генезиса на любовната ни поезия и неин флагман.

Борислав Гуцанов: БСП се стреми да управлява

автор:Дума

visibility 33

БСП иска избори в края на октомври

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 151

Готвят нова пенсионна реформа

автор:Дума

visibility 200

/ брой: 151

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 205

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 183

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 237

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 204

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 200

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 212

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ