18 Октомври 2024петък17:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кризите разпалват размирици, но войни няма да има

/ брой: 129

автор:Дума

visibility 2783

Глобалната финансова криза е превърнала света в не особено мирно място - разраснаха се престъпността и гражданското недоволство. Опасността от пряк въоръжен конфликт обаче изглежда спада, сочи световно проучване, цитирано от Ройтерс.


Според Глобалния индекс на мира за 2010 г., съставен въз основа на няколко десетки критерии - от престъпност до разходи за отбрана, конфликти със съседни страни и спазване на човешките права, има цялостен спад на нивото на мира. Ключовите фактори за това са 5-процентното увеличаване на убийствата, повече размирни демонстрации и по-големият страх от престъпността.


"Виждаме прекия ефект на кризата", каза Стив Килилиа, австралиецът, чиято е идеята за индекса. "Размирици вероятно се неизбежни, но важното е да се вземат мерки, за да се сведат до минимум", каза той. Това може би означава да се гарантира, че икономическите тежести ще са поделени равномерно в обществото, за да има социална сплотеност, добави експертът. Вероятно заради по-тежката икономическа ситуация разходите за отбрана като процент от брутния вътрешен продукт са достигнали най-ниското ниво от 4 г. и страните демонстрират като цяло по-добри отношения със своите съседи.


България е на 50-о място с 1,785 точки в класацията от общо 149 страни, в която страните с по-малък индекс са по-мирни. Миналата година България бе на 56-о място от 144 държави. В тазгодишната класация страната ни има по 1 точка от общо 5 по повечето показатели за мир, но нивото на престъпност в обществото и престъпленията, свързани с насилие, и лесният достъп до ръчни огнестрелни и леки оръжия са оценявани с 3 точки. Вероятността от демонстрации, свързани с насилие, е оценена с 2 точки, а политическата стабилност - с 1,5 точки.


На първо място е Нова Зеландия, следвана от Исландия и Япония, а на последно място е Ирак. Изпадналите в затруднения икономики от еврозоната Португалия, Ирландия, Гърция и Испания са с повишен риск от недоволство, а Африка и Близкият изток са единствените два региона, станали по-безопасни от 2007 г., когато започва да се съставя индексът. Най-лошо представилият се регион от 2007 г. е Южна Азия, където има конфликти в Шри Ланка, Пакистан и Индия.


Индексът е изготвен от Института за икономика и мир въз основа на данни от сп. "Икономист". Класацията се извършва според 23 количествени и качествени показатели, вариращи във вътрешнополитически план от политическа стабилност, ниво на организираната престъпност, достъп до оръжия и брой на престъпленията, а във външнополитически - численост на армията, търговия с оръжие, участие в мисии на ООН и отношения със съседни държави.


САЩ са едва на 85-о място в класацията. Някои от класираните преди САЩ страни може да предизвикат учудване - Китай, Куба, Либия, Сиера Леоне, Гана, Чили и ОАЕ, отбелязва изданието.

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 293

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 264

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 243

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ