17 Септември 2024вторник19:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Великобритания затъва в кризата

/ брой: 176

автор:Иван Аладжов

visibility 2114

Една от най-засегнатите от финансовата криза държави е Великобритания, чийто банков сектор бе ударен със силата на мощна цунами вълна. Островът е другият главен финансов злосторник заедно със САЩ, откъдето тръгна днешният вирус на икономическия упадък.
През последните 2 години, след зрелищна борба на вложителите да спасят спестяванията си, рухна четвъртата по големина банка на Обединеното кралство - "Northern Rock", а остатъците от нея бяха национализирани. В несъстоятелност изпадна и друг голям британски финансов институт - "НВОS", който първоначално бе погълнат от конкурента "Lloyds". Но и той сериозно се задави от горчивия хап и бе принуден да хленчи за спасение пред държавата. А впоследствие двете слели се банки също бяха национализирани. В края на 2009 г. кабинетът в Лондон се видя принуден да одържави и изпадналата в затруднения "Bank of Scottland", както и фалиралия институт "Bradford&Bingley". Тази банка вследствие на спекулации с отровните американски ценни книжа бе изпаднала в неспособност да обслужва задължения от 63 милиарда паунда.
Консултантската компания "Прайс Уотърхаус" изчислява, че през последната година Великобритания е била ощетена с 600 млрд. паунда заради кредитната криза. Приблизително толкова са и загубите в жилищния сектор и обезценените акции на финансовите институти, които са двете най-засегнати стопански сфери.
И въпреки стабилизационния пакет от 500 милиарда паунда, който бившето лейбъристко правителство на Гордън Браун прие през миналата година за подпомагане на финансовия сектор, лъскавите небостъргачи на банките в Лондонското сити с всеки изминал месец все повече се обезлюдяват. Вече десетки хиляди до вчера високоплатени банкери са загубили работните си места и обичайното си високомерно поведение. А бъдещето на още 100 000 техни колеги е неясно. Днес често наблюдавана във финансовото сити тъжна гледка е върволица от приблизително еднакво добре облечени хора, силно наподобяващи преселение на пингвини, унило да напускат внушителните небостъргачи в центъра на столицата с кашонче лични вещи. Жените сред тях тихо хлипат с разтекъл се грим, а мъжете се отправят директно към най-близката кръчма, където довчерашните преуспели и надменни юпита давят скръбта си в алкохол.
Но с това не се изчерпва историята на упадъка на основния финансов център на Стария континент. Днес Великобритания е заплашена от втора вълна на кризата, която може да се окаже по-тежка дори от гръцката катастрофа. През изтеклите месеци се регистрира сериозен спад на данъчните постъпления. Това доведе в крайна сметка до рекорден скок на бюджетния дефицит и експлозия на държавните дългове и в Обединеното кралство, макар то да е извън еврозоната, която в момента е в окото на дълговата криза. А това може да тласне кралството в трайна рецесия.
Бюджетният дефицит на страната скочи през изтеклата година повече от двойно на актуално вече над -12,5% (като предходната година дефицитът бе под -5%). Също и държавните дългове набъбнаха през изминалата година с нови около 200 млрд. паунда до близо 1000 млрд., което е около 70% от БВП, при положение, че през 2008 г. този показател бе малко над 50%.
Реалното изражение на кризата върху хората е многоизмерно и вече се усеща във всички слоеве на обществото. Най-засегнати са емигрантите, които първи губят работата си. Съответно Англия става по-малко атрактивна за чужденците. Британската статистика дори регистрира най-големия отлив на източноевропейци, откакто през 2004 г. страната отвори трудовия си пазар за част от бившите соцдържави. Островът вече не е привлекателен за гражданите от първата вълна на разширяване на ЕС. През 2009 г. броят на регистриралите се на работа от страни като Полша, балтийските републики и Словения е намалял с близо 50% в сравнение с предишната година. Макар и в по-малка степен, тази тенденция се забелязва и при идващите от България и Румъния, които често са заети при изключително лоши условия в селското стопанство.
Великобритания всякак се опитва да намали рекордно големия бюджетен дефицит. Консервативното британско правителство поиска неотдавна от министерствата да планират евентуално намаляване на разходите си с до 40%, което е много повече от обявеното през юни т.г. при представянето на актуализирания бюджет. Но според профсъюзите това съкращаване ще доведе до загуба на още около 1 млн. работни места в обществения сектор. И това при положение, че безработицата през последните две години бързо нарасна на около 2,5 милиона души, респ. над 8%, което е най-високото й ниво от 70-те години насам. Новото правителство възнамерява да премахне и задължителното пенсиониране на 65 г., целейки да облекчи бюджета. Съответно синдикатите се заканиха със сериозни ответни реакции, ако дясноконсервативният кабинет на Камерън предприеме подобни антисоциални мерки. Те биха върнали страната със 100 години назад към условията на мрачния Манчестерски капитализъм от XIX век. За капак правителството възнамерява да повиши и ДДС с най-малко 2% до поне 20 на сто, които трябва да плаща всеки гражданин (дори когато си купува прословутите, ужасни на вкус, британски наденички).
Вследствие на всичко това най-вероятно ще станем свидетели на гореща есен на протестите и на Острова, след като вълната на недоволството от повсеместната антисоциална офанзива на управляващите вече обхвана цялата южна дъга на ЕС.

БСП е за запазване на биоживотновъдството

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 177

Проблемът на РСМ не е с България, а преговорите за ЕС

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 177

100 нови социалисти са приети в Стара Загора

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 177

Отчитат рекордни загуби на вода

автор:Дума

visibility 413

/ брой: 177

"Булгаргаз" иска поскъпване на газа с 3% през октомври

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 177

НСИ отчете годишна инфлация от 2,1%

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 177

Бум на фалшивите столевки

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 177

Втори опит за убийство на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 177

Рокади в Еврокомисията

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 177

Мексико прие съдебната реформа

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 177

Стачка в косовския парламент за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 177

Жалките пари

автор:Аида Ованес

visibility 394

/ брой: 177

Вода газим, жадни ходим

автор:Мая Йовановска

visibility 361

/ брой: 177

Българчета - граждани на света

автор:Дума

visibility 386

/ брой: 177

Виновен е Рогатия

автор:Мая Йовановска

visibility 354

/ брой: 177

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ