Доклад на КЕВР:
Качеството на водата се влошава
Изостава подмяната на водомерите в страната
/ брой: 215
Намаляване на качеството на питейната вода в големи зони на страната, увеличаване на авариите по ВиК мрежите, влошаване на показателите за водомерите на сградни отклонения. Това са констатациите на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в нейния Годишен доклад и сравнителен анализ на ВиК сектора за 2023 г. Анализите са ежегодни и се приемат от регулатора в изпълнение разпоредбите на Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги и Наредбата за регулиране на качеството на ВиК услугите.
Докладът анализира основните показатели за качеството на ВиК услугите, които са от съществено значение за оценка на състоянието на сектора. Според него покритието с ВиК услуги постепенно се разширява, но все още съществуват населени места, които не са напълно обхванати от мрежата.
Едно от основните предизвикателства пред ВиК сектора е високият дял на загубите на вода. Въпреки усилията за намаляването им, те остават значителни, особено в райони с остаряла инфраструктура. Проблемът с качеството на водата също изисква внимание, тъй като все още се наблюдават отклонения от стандартите в някои региони, се твърди в доклада. Неотдавна служебният регионален министър Виолета Коритарова предостави информация в парламената, според която в някои региони на страната се губят до 80% от питейната вода.
ВиК секторът отчита ръст на инвестициите спрямо предходната година, които са 170,456 хил. лв. Общо 66% от инвестициите в публични активи са реализирани от ВиК операторите от групата на големите дружества. 62,2% от общите инвестиции са за доставяне на вода, 21% са за отвеждане и 5% са за пречистване на отпадъчни води. Инвестициите за подмяна на водомери на сградни отклонения, включително и системи за дистанционно отчитане (обслужване на клиенти) са 5,9% от общите инвестиции, а за транспорт, администрация и ИТ са 5,8%.
Според доклада дългосрочната цел, 20% от всички водомери да се подменят годишно, не се постига. Подменени са само 8,7% от устройствата за отчитане на потреблението на вода. Другата цел, според която 90 % от всички водомери на сградни водопроводни отклонения да са в техническа и метрологична годност, също не е постигната.