12 Ноември 2024вторник22:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България.

Непредсказуемият Тръмп

/ брой: 214

visibility 2971

Любомир Кючуков

Разликата между Доналд Тръмп и досегашното управление няма да е в целите, а в инструментите. Тръмп е говорител на процесите, той е техен катализатор, но не е техен генератор - те са по-дълбоки и са свързани със сериозни процеси, кризи, разделения вътре в американското общество, включително по отношение на външната политика. Основната промяна на американската външна политика е, че тя очевидно ще стане по-непредсказуема, по-непоследователна, по-хаотична. Не съвсем всичко, казано от Тръмп като позиции, ще се превърне в държавна политика.
При американските избори парите играят много сериозна роля, набраните средства и донорите се обявяват и публично. Има обаче известна промяна, когато става въпрос за Илон Мъск. Досега бизнесът предпочиташе да управлява през политиците, а сега наблюдаваме нещо като желание на бизнеса вече да измести политиката. Това не е явление, което през последните години се наблюдава само в САЩ.
Няма да забравим обещанието да се спре войната за един ден, но текат процеси, които са достатъчно изявени. На преден план и в САЩ, и в Европа стоят два въпроса - как и кога свършва войната и кой плаща цената. Въпросът е дали подходът ще се вмества във формулата - към преговори чрез ескалация, или ще се търсят други по-преки пътища към евентуални преговори. Динамиката на бойните действия не е в полза на Украйна в момента и забавянето носи допълнителни рискове. Тръмп с удоволствие би оставил следвоенното сдържане на Русия на Европа.
По отношение на външната политика - най-дълбоко промяната ще се отрази върху трансатлантическата връзка. Между Тръмп и ЕС има натрупани доста противоречия и негативна енергия. Това е едно от двете полета, заедно с това на вътрешната политика, където има сериозни опасения от засилен реваншизъм от страна на Тръмп. Това ще означава продължаване на линията на натиск върху членовете на НАТО за увеличаване на финансовата им ангажираност. Тръмп разглежда НАТО като инструмент за американската външна политика.
Вероятно е и влошаване на търговско-икономическите отношения между САЩ и ЕС. Евентуалното противопоставяне на Вашингтон и Брюксел най-вероятно ще бъде по-силно, отколкото при предишното президентство на Тръмп. Това може да отвори нови разделителни линии вътре в ЕС и НАТО, доколкото част от Източна Европа плюс Великобритания, когато говорим за НАТО, гледат към Вашингтон, а не към Брюксел, когато става дума за сигурност. Напреженията са налице и в момента, но те биха могли да се задълбочат.
Тръмп в диалог с Израел ще търси някакво решение на кризата в Близкия изток или най-малкото ограничаване на рисковете тя да прерасне в регионален конфликт, в който САЩ може да бъдат въвлечени.
Избирането на Тръмп не е добра новина и за Китай. Борбата за глобално лидерство с Китай ще бъде основният вектор на външната политика на САЩ.

Пред БНР

Българинът готов да похарчи средно 531 лв. на Черния петък

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 216

Индустрията ни с първия ръст от 20 месеца

автор:Дума

visibility 907

/ брой: 216

Бюджет с 3% дефицит и пакет от мерки ще внесе служебната власт

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 216

Над 17% от работещите в ЕС са били с временни договори

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 216

Кремъл отрече за разговор Тръмп-Путин

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 216

В РСМ очакват скоро промени в конституцията

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 216

Вотът на доверие към Шолц преди Коледа

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 216

Преходният съвет на Хаити уволни премиера

автор:Дума

visibility 809

/ брой: 216

Изолация и безсилие

автор:Александър Симов

visibility 733

/ брой: 216

Да направим крачка назад, за да вървим три напред като общество

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 216

България се нуждае от връщане на държавността

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 216

Време е Борисов и Пеевски да бъдат изолирани от властта

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ