18 Октомври 2024петък16:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Камбаните" събраха отново децата

След 19 години монументът Асамблея "Знаме на мира" бе възстановен

/ брой: 132

автор:Надежда Ушева

visibility 4295

След близо 20-годишна пауза камбанен звън мощно разлюля местността около монумента Асамблея "Знаме на мира", а десетки деца оживиха позабравеното място.
Реконструирани са седемте големи камбани във високата част на монумента, след като въжетата им са ерозирали и има опасност от злополуки.
"Преди години започнахме да търсим възможности за подмяна и укрепване на въжетата и камбаните. Нееднократно сме правили комисии съвместно с Националния учебен комплекс по култура, със специалисти, които разбират какво би могло да се направи, за да бъде направена тази реконструкция", обясни за ДУМА Евгения Живкова, председателка на фондация "Людмила Живкова - Знаме на мира". По нейните думи средствата, които са били необходими за възстановяването на монумента, са огромни.
След 19 години всички трябва да сме горди от факта, че камбаните отново пеят, че пак ще има концерти и деца, благодарение на желанието на "Главболгарстрой" да съдейства за каузата Асамблея "Знаме на мира", отбеляза Живкова. "В крайна сметка това е добра идея, която България трябва да запази. Трябва да се съдейства и за възобновяването на парка около паметника, защото тук биха могли да се осъществят много други интересни инициативи в полза на децата", посочи известната дизайнерка.
Откриването на обновения монумент, на което присъстваха министърът на културата Вежди Рашидов и кметът на София Йорданка Фандъкова, е по повод 30-годишнината на асамблеята. Амбицията е мястото и в бъдеще да събира децата на България с различни конкурси, концерти и състезания. "Хубаво е мястото да си остане на нашите деца, както е било преди. Да могат на воля да играят, да се веселят, да е атрактивно и забавно", каза Рашидов.      
Евгения Живкова се надява монументът да остане публична държавна собственост и да се превърне в запазена територия за децата на България. Пред ДУМА тя коментира, че наистина съществува проблем със застрояването около монумента, който би трябвало да бъде изяснен от областната управа, тъй като мястото е публична собственост. Величка Велянова, директорка на Националния учебен комплекс по култура, който стопанисва монумента, поясни, че ежегодно МК осигурява по 50 000 лв., които стигат за заплащане на охраната и осветлението на комплекса. Преди 30 г. паркът е бил 400 дка, а след реституционните процедури вече е 160 дка.
Празникът продължи с концерт, изнесен от деца от Националния учебен комплекс по култура и музиканти от консерваторията. Плакет със символа на асамблеята, изработен от децата на Художествената гимназия, получи ръководството на "Главболгарстрой", което безвъзмездно възстанови  камбаните.
Монументът е изграден през 1979 г., там са окачени 98 камбани от целия свят. Последните са дарени от НАТО и папа Йоан Павел Втори. Повечето са с културно-историческа стойност. В подножието е монтиран уникален, единствен в света музикален инструмент от 18 пеещи камбани, които изпълняват различни мелодии. Той е изработен под ръководството на проф. Добри Палиев.

Тази година шефката на фондация "Знаме на мира" организира конкурс за рисунка за българските училища в чужбина. Творбите дори вече започват да идват на адреса на фондацията. Темата е "Децата - вестител на мира". Евгения Живкова избира това мото, защото от 80-те години на миналия век фондацията е носител на званието "Вестител на мира" от ООН. "Децата трябва да се обърнат към темите, свързани с мира, със сътрудничеството между хората, а не да се вълнуват и да рисуват... междузвездни войни. Теми, свързани с духовността, биха върнали децата към културата и стойностните неща", допълни Евгения Живкова.

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 293

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 264

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 243

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ