16 Юли 2024вторник23:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България и още 4 държави искат мита върху украинското зърно

Заради нелоялна конкуренция земеделците търпят значителни щети

/ брой: 10

автор:Дума

visibility 8907

България и още четири източноевропейски държави от Европейския съюз настояват Брюксел да наложи мита върху вноса в ЕС на зърнени култури от Украйна, предаде БТА. Те упрекват украинските зърнопроизводители в нелоялна конкуренция. Информацията е от унгарският министър на земеделието Ищван Над, цитиран от "Ройтерс".
Министрите на земеделието на България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия са изпратили съвместно писмо до Европейската комисия, в което настояват за ответни мерки спрямо вноса на по-евтини селскостопански продукти от Украйна. Те посочват, че той ограничава износа на земеделска продукция от техните страни, се казва в съобщение на земеделското министерство в Будапеща. Нашето министерство на земеделието и храните потвърди, че България е подписала писмото.
Петте държави, които са изпратили искането до ЕК, са сред шестте членки на ЕС, които произвеждат значително повече пшеница и царевица, отколкото са необходими на вътрешните им пазари. Това свръхпроизводство е ключов фактор за гарантиране на европейските доставки на храни и за запазване на стратегическия суверенитет на Евросъюза, посочват земеделските министри.
Фермерите в България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия "търпят значителни щети", откакто ЕС отмени квотите за внос и премахна митата върху импорта на украински зърнени култури, се казва в писмото. Министрите на земеделието призовават също така Еврокомисията да проучи украинските производствени практики и да посочи в доклад дали те са в съответствие със стандартите на Евросъюза.
Писмото е адресирано до заместник-председателя на ЕК с ресор "Икономика в интерес на хората" Валдис Домбровскис и до еврокомисаря по въпросите на земеделието Януш Войчеховски, посочва "Ройтерс".
В понеделник земеделският министър Кирил Вътев се срещна с Националната асоциация на зърнопроизводителите и Българската аграрна камара, който отново готвят протест. Аграрният министър е информирал зърнопроизводителите, че заедно с колегите си от още четири държави са подписали писмо до заместник-председателя на ЕК и еврокомисаря по търговията Валдис Домбровскис и еврокомисаря по земеделието Януш Войчеховски, в което описват проблема със загубите на пазари заради евтиния украински износ.
Междувременно бе съобщено, че румънският министър на земеделието Флорин Барбу е заявил, че не е подписвал никакъв документ, с който се иска от ЕК въвеждане на мито върху вноса на зърно от Украйна. Той посочва, че единственото искане, отправено към ЕК заедно със страните от Източна Европа, визира премахване на две от изискванията за Добри земеделски и екологични условия (GAEC), съответно GAEC 7 (за ротация на културите) и GAEC 8 (условието 4 процента от земята на фермата да се остави необработвана).



Симеон Караколев:
Администрацията в агроведомството не работи

"Ние продължаваме да сме в един отбор с министъра на земеделието, защото не искаме средства за туризма, а за Министрествота на земеделието. Започваме да работим по структуриране на протести следващата седмица. Засега е тайна дали в София или по места". Това заяви пред БНР Симеон Караколев, представител на Българската аграрна камара. "Настояваме среща с премиера и Мария Габриел и очакваме дата. Така ще разберем ангажираността на МС към нашите проблеми. Имаме много теми в законодателството, обвързващи за всички сектори, казуси, които не са решавани с години. Администрацията в Министерство на земеделието не иска да работи", каза Караколев. Той е предупредил министъра на земеделието, че има служители под него, които директно ги саботират.

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 485

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 465

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 1215

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 536

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ