18 Октомври 2024петък12:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нашият съвременник Добри Войников

/ брой: 272

автор:Панчо Панчев

visibility 3693

"Българите винаги са стигали до крайности в сляпото си чуждопоклонство и копиране на обществения живот на Запада. Тази им способност е описана още в "Криворазбраната цивилизация" на Добри Войников - произведение, чието изхвърляне от учебните програми едва ли е случайно." С тези думи започва една статия, поместена във в. "Нова зора" през 2006 г.
Класически са онези произведения на литературата, които остават актуални през вековете, които отразяват живота в неговите вечни характерни черти. Това с особена сила се отнася за комедиите, които неуморно осмиват безсмъртните слабости на човека. За чест на родната ни книжовност такива произведения са написани и от български автори.
Едно от тях, и може би най-знаковото, е споменатата вече "смешна позорищна игра "Криворазбраната цивилизация", начертала не само литературно-художествени традиции, възприети в драматургията на Васил Друмев и Иван Вазов и била най-важна съставка в репертоара на възрожденския ни театър, а и останала актуална до днес.
Какво означава "актуална до днес"? Ще дам два отговора.
Първо: И сега направените й постановки не са скучни и вехти за зрителите, а се гледат с интерес и предизвикват много смях от сърце.
Второ: За толкова години не са се забравили вредните навици на мнозина нашенци, които пренебрегват собствените си история, традиции и нрави и копират от Запада модното, което често е смехотворно. Понякога и в отношенията ни с Европейския съюз - както при приемането ни там, така и по-късно, се проявява излишен национален нихилизъм.
Към тези два отговора могат да се прибавят още. Например суетността на невежата, желанието за големеене, простотията, която иска да мине за нещо важно, лошият парвенюшки вкус и т.н.
Но да се върнем към Добри Войников, който е имал острия нюх на голям художник, видял е и е отразил всички тези черти в комедията си "Криворазбраната цивилизация". Разбира се, тя далеч не е негово единствено литературно произведение. На перото му принадлежат и историческите драми "Райна княгиня", "Покръщение на Преславския двор", "Възцаряването на Крума Страшний", "Велислава, българска княгиня", както и комедиите "Чорбаджията" и "По неволя доктор", а също битовата драма "Диманка или вярна пръвнинска любов", оставена в ръкопис. Неговите пиеси съставят главния репертоар на българския възрожденски театър.
Освен писател-драматург, Добри Войников е още учител и общественик, журналист и режисьор, диригент и композитор, един от учредителите на Българското книжовно дружество (днешната Българска академия на науките). Той е и виден обществено-политически и читалищен деец, организатор на тъй наречените "млади" в черковната борба и още какъв ли не...
Васил Друмев е роден на 22 ноември 1833 г. в семейството на поп Васил Войников. Първоначално учи в родния си град при Сава Филаретов, Иван Богоров и Сава Доброплодни, а след това завършва Френския колеж в Цариград. Заедно с многобройните си други общественополезни дейности, той почти през целия си живот е и учител.
Истински енциклопедист на времето си, Васил Друмев с право се смята и за основоположник на българския театър. През зимата на 1865 г. организира в румънския град Браила любителска театрална трупа, която ръководи до 1870-а. За пръв път в историята на нашия театър той качва на сцената жени-актриси. Както е известно, дотогава женските роли са изпълнявани от млади мъже. От 1870 до 1876 г. продължава театралната си дейност в Букурещ, Гюргево и Шумен. Успоредно с това големият български възрожденец издава (през 1860 г.) "Сборник от разни съчинения", антология на френската литература, както и "Кратка българска история" (1861) и "Ръководство за словесност" (1874).
Приятно е да се прочетат думите на Добри Войников, написани в предговора към "Криворазбраната цивилизация". Те още един път потвърждават класическото място на произведението: "Лаская се само да вярвам, че тая ми пиеса, ако не за друго, да послужи поне като за повод в избиране театрални представления, които би послужили в полза за предпазване крехките клончета на новоразцъфналото дърво срещу заразителната буйност на злите ветрове, които завейват в едва пролетното начало на народното ни процъфтяване."
Много са областите, в които е работил големият български възрожденец, но ние го помним и тачим главно като драматург и театрален деец.

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 32

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1158

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 47

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 69

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 43

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 50

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 61

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ