17 Септември 2024вторник09:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Булгаргаз" предлага газът да поевтинее с 1,36%

Отоплението през зимата е проблем за голяма част от българите

/ брой: 209

автор:Дума

visibility 232

От "Булгаргаз" заявиха поевтиняване на природния газ от октомври с 1,36%. Компанията внесе предложението си в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ден преди крайния срок. Ако регулаторът одобри това, от 1.10. газът ще струва 535.10 лв. без ДДС за 1000 куб.м. От дружеството обясниха, че причините за предложеното, макар и с малко поевтиняване, са по-благоприятните условия на международните пазари, както и постигнатите през последните месеци допълнителни споразумения с доставчиците на руски газ и откритите от британската компания "Мелроуз" находища край Каварна.
Въпреки тази новина от "Дойче веле" считат, че отоплението през зимата у нас се е превърнало в тежък, дори екзистенциален проблем на голяма част от българите. Като причини за това се изтъкват високите, постоянно покачващи се цени, лошото качество на доставките на топлина и неуредиците в отчитането им.
Цените на основните енергоносители у нас напомнят на прогнозите за глобалните климатични промени - неясни, непредсказуеми и винаги застрашителни. Зад шумотевицата около безкрайните преговори и договорености с основния доставчик на газ и нефт за страната, Русия, както и покрай терзанията да има ли АЕЦ "Белене", прозира тъжният факт, че през предстоящата все още кризисна и според очакванията особено тежка зима, много българи ще се сблъскат за пореден път с огромни трудности по осигуряване на топлината за своите домове.
Въпреки постигнатите договорености с Москва през юли, под които стоят подписите на българския и руския енергиен министър, държавният монополист "Булгаргаз" оспори договореностите и обяви, че прогнозите на правителството и ДКЕВР за намаление с 15% на синьото гориво не са възможни и дори поиска поскъпването му с нови 3%. Перспективата предизвика шок-вълни сред потребителите след рекордното поскъпване на газа с 25% и на парното с 19% от юли.
Едно от най-големите проклятия за живеещите в големите градове българи е парното отопление. Освен икономически неефективно и трупащо загуби, то се е превърнало в скъпа неизбежност за 40% от населението. А сложното и непрозрачно отчитане на консумацията и безкрайните доплащания към високите сметки принуждават все повече хора да свалят радиаторите си или да не плащат дължимото.
Останалите домакинства в България продължават да се греят на дърва, въглища и ток, тъй като скъпото отопление с природен газ се използва едва от 1% от населението. А фактът, че страната потребява два пъти по-малко електроенергия от средното ниво в ЕС, се обяснява със съзнателното студуване на хората и ограниченото й ползване заради високите цени на тока. Но и онези, които се отопляват с дърва и въглища, също са принудени да плащат високи цени за твърдото гориво заради т.нар. "дървена мафия".
През последните 20 години нито един български политик не можа да обясни защо електроенергията, отоплението, водата и други жизнено важни услуги са по-скъпи от тези в някои европейски страни. Защо никога при поевтиняване на нефта и газа в международен план цените им у нас не се намаляват адекватно? А постоянно поскъпващите енергоносители се отразяват не само на пробития джоб на най-бедните европейци, но и на промишлеността ни, на бизнеса, на услугите и на търговията.

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1772

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 663

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 908

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 963

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 555

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ