17 Септември 2024вторник00:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пактът "Борисов-"Газпром"

/ брой: 218

автор:Георги Готев

visibility 1844

В доклада на френския Сенат за България (http://bit.ly/QB1xWW) пише, че правителството на Бойко Борисов само се преструва, че се противопоставя на всичко, което напомня комунизма. В действителност, откакто ГЕРБ е на власт, връзката на България с Москва укрепва, твърдят френските сенатори, които неотдавна посетиха страната ни.
Предлагам две тези. Първата е, че френските сенатори са прави, защото сме свидетели как България буквално се поднася на тепсия на Русия. Всичко, което сегашното управление прави (и не прави) по линия на енергетиката, води до една-единствена цел - България да фалира и да падне в ръцете на руските си енергийни доставчици.
Втората ми теза е, че френските сенатори нищо не разбират и че Бойко Борисов е прозападен демократ, ставащ и лягащ с директивите на ЕНП. Обаче по-нататък логиката ми не се връзва, освен ако се допусне (о, какво сквернословие), че нашите управляващи са най-големите тикви, които са се раждали на плодородната българска земя откакто свят светува.
Не искам да налагам нито едната теза, нито другата. Ще се опитам да ги илюстрирам.
Всичко в енергийната област у нас е чиста геополитика, предвид географското ни положение, и понеже, колкото повече ЕС затъва в криза, Путин става все по-амбициозен. Пробив на Русия в България е достатъчен, за да направи на пух и прах и без това маломощната политика на ЕС за въвеждане на някакви правила на енергийния пазар.
Борисов обяви, че България се отказва от АЕЦ "Белене". На пръв поглед - принципна политика за разнообразяване на енергийните доставки, за намаляване на зависимостта ни от Русия. Само че сега се оказва, че заради исковете на "Росатом" Русия може да сложи ръка на НЕК. Можеха ли исковете да бъдат предотвратени? Да, при два варианта: А) наличие на политическа воля, и Б) поне малко акъл. Но при такива контрагенти на "Газпром" като български министър, който има ценз колкото за стажант в руската администрация, за какво говорим?
Но не е ли назначен младият ни министър нарочно, за да може Борисов да дърпа конците? И не бе ли уволнен Трайков именно защото си разбираше от работата? И защо се стигна дотам Борисов да говори за "вероломно" поведение на "Газпром"? Когато гръмна вестта за иска на "Росатом", Борисов сам се издаде, че вече беше дал картбланш на руския монополист за "Южен поток". Естествено, след като си опекоха работата за газопровода, руснаците обявиха иска си за един милиард евро за АЕЦ.
Но какво значи "вероломно"? Самият Борисов каза, че това е "тяхната терминология от време на война". Очевидно той се позовава на "вероломното" нападение на нацистка Германия срещу СССР, въпреки слючения пакт "Рибентроп-Молотов". Твърдя, че пактът "Рибентроп-Молотов" не е нещо, с което Москва може да се гордее, а това, че Сталин е повярвал в него, разкрива неговата наивност. Твърдя също, че пактът "Борисов-"Газпром" за обвързване на ангажиментите ни по газопровода с цената на газа и други скрити договорки, не е нещо, с което България може да се гордее. И който също разкрива Борисовата наивност, освен ако играта е друга и френските сенатори се окажат прави.
Преди дни ми попадна проектодоклад на Европейската комисия, който разкрива до каква степен България е пасивна и не прави нищо да намали своята зависимост от руските енергийни доставки (http://bit.ly/QhMHUQ). Докладът дипломатично препоръчва на България да бъде "проактивна" за осъществяването на Южния газов коридор, конкурентния проект на "Южен поток". Известно е, че България е активна за "Южен поток", но сега Брюксел ни казва в прав текст, че сме пасивни по отношение на Южния газов коридор. "Южен поток" ще доставя руски газ, което не спомага за диверсификацията. Южният газов коридор е колективно наименование на различни проекти, включващи "Набуко", които се конкурират, за да получат поръчката да транспортират газ от Азербайджан до ЕС. България е ключова и за двата проекта. Докладът също изразява съжаление, че работата по изграждането на газовите ни интерконектори, сред които вероятно най-важният е Стара Загора-Комотини, изобщо не напредва. За каква прозападна позиция на Борисов говорим тогава?
Едно време Тодор Живков лицемерно се кълнеше във вечна дружба на СССР. Днес Борисов може би играе театър, репчейки се на Русия. Но Живков осигуряваше петрол, който страната реекспортираше срещу долари. Какво постига с репченето си Борисов? Чух мнения на анализатори от дясното политическо пространство, според които Борисов много хитро тласкал БСП да скочи в защита на Русия и да лъсне като негова пета колона. Лично не допускам толкова сложна стратегия. По лицето на Борисов личи, че сам се е уплашил от кашата, която е забъркал.
Никой не може да обвини БСП в продажност. Не БСП даде "Нефтохим" - Бургас, на "Лукойл". И единственият премиер, паднал от власт, защото защити българския интерес от "Газпром", беше Жан Виденов. Едно е сигурно: задават се ядрени избори през лятото. А за зимата, нека който можеь да се запаси с дръвца.

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1772

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 663

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 908

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 963

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 555

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ