18 Октомври 2024петък12:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нашенският прочит на "Европа 2020"

/ брой: 226

автор:Дума

visibility 940

Христо Лафчиев, БАН
 
Европа пише: наука - иновации - образование - зелена икономика - заетост.
Дянков чете: магистрали - магистрали - магистрали - магистрали.
Интересен поглед към евростратегията "2020" направи тази седмица министър Дянков пред обществения съвет по европейските въпроси към парламента. Неговата презентация представи българския прочит на тази стратегия. Посвещавайки половината от своето експозе на ползата от магистралното строителство и от полагането на асфалт, той всъщност очерта основния недостатък на своя особен, "по Дянковски" прочит на европейската стратегия. Изводът за мен е прост: "С.Д. не може да чете."
Всъщност няма език, на който целите на евростратегията: "знания и иновации, по-устойчива икономика, високи нива на заетост и социално приобщаване", да бъдат изтълкувани като: "по-добра инфраструктура, по-конкурентоспособна младеж, най-добрата бизнес среда в ЕС, доверие към държавните институции".
Никъде в Европа доверието в държавните институции не се поставя на съмнение (защо ли?) и никъде строителството на инфраструктура не е национален приоритет (по разбираеми причини). Понятието "бизнес среда" не съществува в стратегията "Европа 2020".
Интересното в този нашенски прочит на "Европа 2020" е и обвързването на магистралостроителството с традиционните мераци на управляващите за превръщането ни в сервитьорско-обслужваща, т.е. чисто туристическа нация. Засилването на магистралното строителство за сметка на пълното занемаряване на науката, иновациите и образованието се мотивира с това, че: "Важността на тази цел се определя и от достъпа до културно-историческите обекти на България." Като си припомним спорните кости на Йоан Кръстител, скоростта, с която С.Д. намира (?) милион за тях, "шибо"-скандала и сравним това с кризисната невъзможност учените да бъдат финансирани, мисля че нещата с приоритетите на правителството са ясни: "Учени, учители и творци, гледайте си работата - магистралите идат!"
Днес вече е ясно, че и след толкова сериозна заявка на ЕС - цяла Европа да се съсредоточи в научни и иновационни дейности и оттам в напредък за целия континент, ние ще останем в примитивността на магистралното валякомислие. Не че пътищата не са важни, но не са по-важни от знанието и науката. Не са по-важни от моженето и владеенето на модерните технологии. Липсата на приоритет за науката и иновациите в българската пътна карта към "Европа 2020" показва дълготрайния страх на нашите управляващи от високото научно ниво на българските учени и в частност на тези от СУ и БАН. Изглежда, по-лесно е да се разглобят на части двата читави локомотива на българската наука, отколкото да се последва европейският стремеж към научно лидерство.
В кой ли век иска да ни отпрати този иностранец?

Назаем от Агенция Кросс

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 32

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1158

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 47

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 69

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 43

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 50

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 61

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ