16 Септември 2024понеделник22:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Двата мита около КТБ

/ брой: 252

автор:Юрий Борисов

visibility 2881

Два мита около КТБ продължават да се налагат в публичното пространство.
Първият е за "дупката" от 4,2 млрд. лева. Толкова били "откраднати", "източени", "изчезнали" от банката. Вложителите били ограбени и това било изконсумиран факт.
Истината обаче е друга. "Дупката" от 4,2 млрд. лева не е факт, а прогноза. БНБ не твърди, че тези пари са изчезнали, а че могат да изчезнат в бъдеще. Оттук следват много въпроси. 
Например, защо преди затварянето на банката 98% от кредитите се обслужват редовно, а днес БНБ приема само 20% от тях за безпроблемни? Това, че със затварянето на КТБ спира погасяването на кредити за 1,4 млрд. лева, означава ли, че тези кредити наистина са несъбираеми? Защо БНБ смени методиката за оценка на обезпеченията, при което се оказа, че признати в цял свят обезпечения не се признават в случая с КТБ? Например обезпечения с дълготрайни материални активи, търгуеми ценни книжа и гаранции от първокласни банки. В сряда Емилия Миланова, оглавявала 10 години "Банков надзор", каза, че докладът на БНБ не е правен по международни стандарти. Ще се получи ли "дупка" от 4,2 млрд. лева, ако се приложат международните стандарти? И дали тогава много кредити от графата "лоши" няма да бъдат върнати отново в графата "добри"? Въобще прогнозното съмнение на БНБ не хвърля ли съмнение върху основателността на прогнозата?
Вторият мит е, че ако държавата даде, примерно, 2 млрд. лева за оздравяване на КТБ, това ще е спасяване на банката с парите на данъкоплатците. Видите ли, някой крал, пък сега ние ще плащаме.
Истината е друга. Банката може да бъде спасена, без данъкоплатците да бъдат ощетени дори с един лев. При процедура на оздравяване няма правен механизъм, при който държавата да вземе от парите ни и да ги подари на някого. Тя има две възможности: или да даде пари назаем, или да стане съсобственик на оздравяваната банка. В първия случай заемът ще й бъде върнат. Във втория съвкупният данъкоплатец ще има нова банка. Много по-голяма от единствената държавна банка днес - Българската банка за развитие.
Данъкоплатецът със сигурност обаче ще се бръкне в случай на фалит на КТБ. Именно тогава от неговия джоб ще бъдат извадени всички гарантирани депозити. За да спечелят едни специални хора - тези, които няма да си върнат кредитите, и тези, които ще си напазаруват на ниски цени кредитния портфейл на КТБ.
В сметката на данъкоплатеца можем да сложим и удара върху бизнеси, които хранят над 100 хиляди българи.
При подходящо говорене на институциите и гаранции, че натискът за теглене на пари при отварянето на банката ще бъде посрещнат адекватно, едва ли ще се стигне до изтегляне на всички депозити от КТБ. Въпреки силно увредената й репутация. За което доста хора поработиха сериозно. И май продължават да го правят.
 

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1233

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 452

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 604

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 375

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 368

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ