13 Август 2024вторник01:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Плевнелиев открива Европа

/ брой: 21

автор:Калина Йотова

visibility 1772

Новият български президент Росен Плевнелиев замина на първото си работно посещение в Брюксел. В дух на приемственост, както и предшественикът му Георги Първанов, който горе-долу по това време преди пет години посети Германия и Белгия, новият държавен глава ще засвидетелства уважение към европейските принципи и традиции. Така той дава ясен сигнал и очертава главната ос, по която ще ориентира подкрепата си за външната политика. С този жест се потвърждава и намерението за активно участие на страната ни във всички основни дебати за бъдещето на Европа.
А срещите на Плевнелиев с български евродепутати, с председателя на Европарламента Мартин Шулц, с председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу и няколко еврокомисари, както и с президента на Европейския съвет Херман ван Ромпой, може да са първата крачка към спечелването на "сърцето на Европа". Защото на този етап отношенията, макар да не са под критичния минимум,   не може да се хиперболизират до степен "твърде топли". 
Самият Плевнелиев подчерта, че приоритетите са ясни. По думите му "България иска да има глас, да използва новите възможности и новите приоритети да се използват по-добре". Той отбеляза, че е важно "националните приоритети да бъдат съгласувани с европейските приоритети, за да сме сигурни, че имаме подкрепата на Брюксел".
Би било прекрасно, ако президентът успее да даде гласност на идеите си на следващия Европейски съвет например. Не защото ще може да ги изложи спокойно на английски или немски. А поради надеждата, че ще бъде възможно да потърси съюзници, да се включи в изграждането на стратегии, наравно с останалите си европейски съмишленици, които добре познават границата между партньорство и конкуренция. Не случайно икономическата интеграция се оказа недостатъчен двигател за европейската политическа реформа, а солидарността изпадна в дълбок зимен сън от ледената прегръдка на кризата. Европа не може да издрапа до титлата най-конкурентоспособен икономически регион, да снижи безработицата и да донесе траен растеж, благоденствие и социална справедливост - понятия практически излезли от фокуса на общия европейски интерес, но близки до националния.
Затова е важно България не само да се възползва от възможностите, а и да ги открива и създава сама. Спешно президентът трябва да формулира приоритетите, които ще защитава в Брюксел, и в същото време да се вслуша във всички въпроси, които валят у нас един през друг - "За какво са ни европейските ценности, ако нямаме национална гордост?", "Доколко българите се чувстват част от 500-те милиона европейски граждани?", "Защо българчетата растат с идеята да станат емигранти?" и т.н. Така той не само ще работи за изковаването на общата европейска политика и ще съдейства за привличане на повече чуждестранни инвестиции. С такава стратегия Плевнелиев ще се придържа към ангажиментите и обещанията си, поети по време на кампанията си - да работи за репутацията и доброто име на България.

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 364

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 424

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 399

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 361

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ