18 Октомври 2024петък12:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ток има, засега. А после...

/ брой: 7

автор:Светла Василева

visibility 1910

Българските граждани да бъдат спокойни, ток ще има, рече вчера министърът на енергетиката Теменужка Петкова на свикана нарочна пресконференция. Спокойни, спокойни, колко да сме спокойни? Чуя ли министър Петкова да ни успокоява, някак инстинктивно ми става безпокойно. И некомфортно. Защото тя така ни успокояваше и за либерализирането на електроенергийния пазар, за смяната на доставчиците на ток и за мерките за енергийно бедните. Все поводи за спокойствие. Според нея. То и защо ли да се безпокоим? Нито пазарът се либерализира напълно, нито някой ни ухажва да му ставаме клиенти и да си сменяме доставчика на електроенергия, нито пък има предвидени пари в бюджета за енергийно бедните. За всичко това ние сме спокойни. Видя се, че п`арата отиде в свирката и в отчетите за Брюксел, иначе всичко си е каквото си беше, отпреди да почне министър Петкова настойчиво да ни успокоява.
Тези дни се появи нов повод за "спокойствието" ни. Електроенергийният системен оператор (ЕСО) отчете 20-годишен рекорд в натоварването на системата. Поискан в спешен порядък внос на електроенергия от съседна Румъния ни беше отказан. Заради зимните температури потреблението на ток скочи толкова, че кризисният щаб активира почти целия студен резерв на страната. По думите на министъра, казани с половин уста в края на пресконференцията вчера - 544 МВт от 600 МВт. Всичкото това, без да има аварии и без зимата да е кой знае колко мразовита, каквато се опитват да я изкарат от телевизорите, оправдавайки неспособността на управляващите да се справят със задълженията си.
Надявам се час по-скоро да излезем от неблагоприятната метеорологична обстановка, каза енергийният министър. Ами ако не излезем? А ако "Топлофикация София" се срине или пък отпадне единият от блоковете на АЕЦ "Козлодуй", какво правим тогава? Гърция въведе временна ограничителна мярка за износ на ток, очаква се същото да сторят и други наши съседи. Няма откъде да внесем. Та какво правим, министър Петкова, ако падне най-голямата топлофикация в страната и столичани посегнат към електричеството, за да се отопляват? Съмнявам се, че можете да си представите. Ако се случи, заедно с вас обяснения пред гражданите ще трябва да дават и всички онези пишман експерти - социолози, политолози, философи, икономисти и юристи, които ни проглушиха ушите от де що има телевизор и микрофон, че нямаме нужда от нови базови генериращи мощности. Те сега мълчат. Скрили са се по кьошетата и си траят. Чакат да отмине "бурята". На топло и на светло, осигурено им не от модерните прехвалени и скъпи "перки" и фотоволтаици, а от АЕЦ и от кондензационните централи. И прочетете анализа на специалистите от ЕСО. В него пише, че България ще има нужда от нова ядрена мощност следващото десетилетие. Защото ток има, засега. А после...

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 32

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1158

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 47

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 69

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 43

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 50

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 61

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ