17 Септември 2024вторник12:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кой ще замени Строс-Кан?

/ брой: 114

автор:Алберт Аврамов

visibility 1622

Няма и седмица, откакто светът бе разтърсен от новината, че управителят на Международния валутен фонд, французинът Доменик Строс-Кан, нелепо или поради скалъпена интрига попадна в американски затвор и това възбуди коментаторите в разнищването на една твърде конкретна тема - апетита към неговото стратегическо кресло. Тема, допускаща и догадки, и мераци, и интриги, както и излагането на фиксирани тези и позиции. Този  инцидент, шокиращ, но не безпрецедентен (за жалост), светкавично показа нагласите и очакванията за изграждането на нов (но май все същия) икономически порядък в твърдо навлезлия в XXI в. съвременен свят. Без съмнение глобализацията доведе до драматично разместване на пластовете както в икономическото развитие на света, така и - може би на първо място - в политическата конюнктура. Последва логично обуславена концентрацията на чисто икономическите и политическите механизми и лостове за разпределение на световните богатства. А те естествето за кой ли път попаднаха в ръцете на познатия тесен кръг от "правоимащи".
Сигурно ще възникне и логичният въпрос: Какво все пак общо има тук Международният валутен фонд? Има, и още как. Замислен като иструмент за балансиране на световната валутна система по пътя на финансово "инжектиране", идеята на фонда постепенно се преобърна в мощен инструмент за въздействие (по-скоро - досъсипване) на изпадащи от схемите за реално развитие държави. Арсеналът на МВФ бе примамлив, но в действителност гибелен. Под маскировката на неолиберални реформи, закъсалите държави доброволно, макар и рязко подтиквани (познайте от кого) поеха по пътищата на пълната и хаотична приватизация на сравнително устойчивия държавен сектор. Последвано от въвеждането на илюзорното, но абсолютно хаотично и безогледно отваряне на пазарите и бруталното навлизане на многонационалните компании. Целта беше ясна, но смътното усещане за попадането в лапите на монополите се оказа послеслов. Тоталните икономически и социални катастрофи в редица страни станаха печален факт.
Днес явно някъде в тунела се е появил лъчът на надеждата, въпреки, че и  Европа, и САЩ в спешен порядък нескрито проявиха претенциите си към фонда. Като начало опитаха да заговорят по-самокритично, започнаха дори да се заиграват със страните от "третия свят", обещавайки да преразгледат досегашния похват да "извиват ръцете" на жертвите си по пътя на преки радикални структурни промени. Но може би, подготвяйки се за подобна схватка с този трета категория свят, представителите на "богоизбраните" едва сега, през послендите няколко години усетиха, че някак неусетно са се изправили пред далеч не по-слаби световни икономики. При това доста по-конкурентоспособни.    
Китай, Бразилия, Индия, Русия, Канада, Южна Африка, Южна Корея, страните от арабската общност, обхванати от порива на чувството за справедливост, най-сетне поне ще имат звучащата хипотетично (но и напълно реално) възможност да се преборят за прословутото кресло на Строс-Кан. Дали победата на която и да е от гореизброените страни в битката за този стратегически пост всъщност няма да отключи старта на новата вълна в развитието на човечеството? И, разбира се, към един далеч по-справедлив икономически порядък в обществото на народите. Звучи утопично, нали?


 

БСП е за запазване на биоживотновъдството

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 177

Проблемът на РСМ не е с България, а преговорите за ЕС

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 177

100 нови социалисти са приети в Стара Загора

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 177

Отчитат рекордни загуби на вода

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 177

"Булгаргаз" иска поскъпване на газа с 3% през октомври

автор:Дума

visibility 108

/ брой: 177

НСИ отчете годишна инфлация от 2,1%

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 177

Бум на фалшивите столевки

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 177

Втори опит за убийство на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 177

Рокади в Еврокомисията

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 177

Мексико прие съдебната реформа

автор:Дума

visibility 107

/ брой: 177

Стачка в косовския парламент за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 177

Жалките пари

автор:Аида Ованес

visibility 105

/ брой: 177

Вода газим, жадни ходим

автор:Мая Йовановска

visibility 104

/ брой: 177

Българчета - граждани на света

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 177

Виновен е Рогатия

автор:Мая Йовановска

visibility 108

/ брой: 177

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ