Проверяват незаконно имущество до 15 години назад
Законът е низ от недоразумения, а текстовете му грубо нарушават правата на човека, заяви Румен Петков
/ брой: 99
Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество ще може да проверява до 15 години назад. Това бе поредният спорен текст от законопроекта, по който спориха депутатите. Въпреки че в четвъртък народните представители работиха до 23,30 ч., и вчера те не успяха да приключат разискванията и ще продължат следващата седмица.
В четвъртък вечерта депутатите решиха проверките на комисията да продължават по 1 година и ще могат да се удължават с 6 месеца. Спор предизвика периодът назад във времето, за който лицето да бъде проверявано. Предложението на мнозинството бе 15 години, преди това се обсъждаха 10 години, а синият Димо Гяуров предложи 5 години.
Вчера сутринта на народните представители им бе трудно да се съберат в обявения начален час 9 ч., въпреки че към заседанието бяха проявили интерес именно заради закона посланици в България, които бяха навреме в парламента.
Решено бе комисията да образува производство по този закон, когато може да се направи обосновано предположение, че дадено имущество е незаконно придобито. Обосновано предположение е налице, когато след проверка се установи значително несъответствие в имуществото. Проверка се образува и когато има влязъл в сила акт за административно нарушение от естество да създава облага, ако тя е на стойност над 150 хил. лв. към момента на придобиването й и не може да бъде отнета по друг ред. Държавните и общинските органи или длъжностните лица, на които по служба е станало известно, че е придобита облага от административно нарушение на стойност над 150 хил. лв., са длъжни незабавно да уведомят директора на териториалната дирекция на комисията, беше записано в закона.
Вчера депутатите спориха какво точно ще проверяват органите на комисията. Те приключиха заседанието си, без да гласуват въпросните чл. 27 и 28. В първия е записано, че за проверявания период органите на комисията ще събират сведения за имуществото, неговото местонахождение, стойността и правното основание за придобиването му, пазарната му стойност към момента на придобиването и пазарната стойност към момента на проверката. Събират се сведения и за преобразуване на имуществото, приходите, разходите за обичайната дейност и извънредните приходи на юридическото лице, както и обичайните и извънредни приходи и разходи за издръжка на физическото лице и семейството му. Събират се данни и за платените публично правни парични задължения към държавата и общините, сделките с имуществото на юридическото лице, сделките с имуществото на проверяваното лице и членовете на семейството му.
Законът е низ от недоразумения, а текстовете му грубо нарушават правата на човека, заяви Румен Петков. "И сега в България има компетентни органи, които извършват такива разследвания. Ние с този закон легитимираме доносничеството и клеветата. По този начин задълбочаваме впечатлението, че в България корупцията е институционализирана", допълни Петков. Анастас Анастасов, който в сряда се ядоса, че не успя да поиска удължаване на времето, в четвъртък вкара случки от детството си, за да призове да не се повтаря едно и също от трибуната, а вчера нервите му не издържаха: "Предлагам Мая Манолова, Михаил Миков и Георги Терзийски да си запишат кратки изказвания, а ние можем да си ги пускаме на бързи обороти".