16 Август 2024петък18:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Няколко навика отдалечават макулната дегенерация

Страданието е по-често при жените и европеидната раса, смятат американски учени

/ брой: 32

автор:Аида Паникян

visibility 6486

Медицината все още не е сигурна какво причинява възрастовата макулна дегенерация - заболяване, което засяга милиони хора по света. Засега е известно, че причинява замъглено централно зрение, дължащо се на увреждане на макулата - малка област в задната част на окото. В момента няма лек. 

"Хората, които са имали повече рождени дни, са тези, които са податливи", казва Джули Розентал, офталмолог, специалист по ретината от Мичиганския университет, САЩ. Заболяването е най-вероятно да настъпи след 60-годишна възраст, а след 75 г. честотата се увеличава с 25% според Националния очен институт на САЩ. Според Розентал страданието се среща по-често при жените и белите.

Макар да не е ясно какво причинява страданието, съществуват известни рискови фактори, които специалистите често използват, за да определят вероятността пациентът да развие макулна дегенерация. Ключов фактор е възрастта, поради което офталмолозите препоръчват редовни очни прегледи.

* За забавяне на макулната дегенерация Розентал препоръчва преди всичко да се спре пушенето. Според нея то може да удвои риска от развитие на страданието. "Този навик ви излага на въздействието на опасни свободни радикали, нестабилни молекули, които могат да причинят клетъчни увреждания на ретината". 

* Специалистката препоръчва хората да се запознаят със семейната си история. Тези, които имат близки роднини, страдали от болестта, трябва да бъдат бдителни за потенциални симптоми - трудност при разпознаване на лица, при адаптиране към слаба светлина или ако виждат вълнообразно прави линии. 

* Яжте листни зеленчуци - те имат много антиоксидантни витамини, казва Розентал. 

* Вземете витаминни добавки след консултация с лекаря си. 

* Носете слънчеви очила с UV защита (UV 400), казва Розентал.

* Поддържайте кръвното си налягане в оптимални граници. "Лошата циркулация на кръвта поради хипертония може също да ограничи притока на кръв към очите, като по този начин допринася за развитие на макулна дегенерация", казва Розентал и препоръчва да се следи телесното тегло, особено ако човек има хипертония.

* Направете теста с решетката на Амслер. Поставете я на около 30 см от очите си, затворете едното си око и се фокусирайте върху точката в центъра (ако носите очила за четене, направете теста с тях), след това повторете с другото око. Ако всички линии виждате прави и перпендикулярни една на друга, няма проблем със зрението ви. Ако виждате удължаване, нагъване или прекъсване на линиите, изкривени правоъгълници или бели петна, потърсете незабавно лекарска помощ, препоръчва Розентал.

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 377

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 547

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 509

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 480

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 395

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ