08 Ноември 2024петък01:40 ч.

ВРЕМЕТО:

В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Крайно време е

/ брой: 197

автор:Мая Йовановска

visibility 2967

И пчеларите, които не са сред кресливите, а са едни от най-диалогичните в българския агросектор, излязоха на протест. Търпят, търпят, ама нейсе. Ако сме честни, трябва да отбележим, че те са последна дупка на кавала. Не защото не са важни - напротив, те са от жизнено значение за земеделието, но са последните, за които властта се сеща. Подпомагането им е последна грижа на земеделското министрество. Затова и с всяка изминала година намаляват. Намаляват пчеларите, намаляват пчелите, намалява производството на мед. Проблемите им са не един и два, но до един произтичат от последователната недалновидна политика в сектора.
Малко преди да дойде датата 15 септември, когато и родната власт, и Евросъюза отрязаха българските земеделци от справедливото искане да не се допуска украински импорт през нашата страна, пчеларите поискаха да бъде забранен вносът и на украински мед. Да, да, тук можем да чуем хиляди аргументи за солидарността, за това че у нас не влиза украински мед легално (а нелегално?) и т.н., но истината е, че не само пчеларите страдат. Страда земеделието ни, страда и имиджа на държавата ни.
Години наред българският пчелен мед беше възприеман навсякъде по света като еталон за качество. Неофициално се знае, че големите вносители и потребители в Евросъюза, купуват и използват български пчелен мед като подобрител на качеството, като го прибавят към китайските, украинските и т.н. медове. Появата на нашия пазар на мед с цена, която по никакъв начин не покрива разходите на пчеларите, означава, че няма как тази продукция да е българска. Така медът на родните производители остава непродаден, а вносният, който често се предлага като български, не само подбива цената на нашия, но и уронва авторитета на българските пчелари и на българския пчелен мед.
Още по-големият проблем е важността на пчелите в земеделието и тяхното поголовно намаляване в последните години. Но държавата е глуха за техните проблеми - липсва ефективно подпомагане и продължават да са безнаказани масовите отравяния на пчели със земеделски препарти.
Крайно време е да си зададем въпроса: искаме ли да спасим българското пчеларство? Или и мед ще внасяме вече.

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 808

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 731

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 789

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 795

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 729

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 714

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ