12 Ноември 2024вторник22:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България.

Извинението: сила или слабост?

Целта му е да освободите някого от обидата, а не да получите прошка

/ брой: 232

автор:Дума

visibility 4406

Вероятно почти всеки някога в живота си е предизвикал някоя лоша ситуация да стане още по-лоша чрез нескопосано извинение. Или просто е пропуснал да се извини.
Много хора не се извиняват, защото смятат, че това е срамно, или пък нещо, което би свалило защитната им обвивка. Да приемеш, че си сбъркал, често се смята за признак на слабост. В действителност обаче извинението изисква сила, кураж и смирение.
Извинението притежава голяма мощ. Поднесено по правилния начин, то може да възстанови една връзка или достойнството на друг човек, като същевременно разкрива благородството на този, който може да се извини.
Често игнорираме истинската същност на извинението. Повечето хора са по-загрижени да получат резултата от него - прошката, в някои случаи - да "изчистят" името си или да възстановят възможно най-бързо мира.

Какво казваме и как го казваме

Най-голямата грешка, която хората обикновено допускат, когато се извиняват, е това, че не се опитват да осъзнаят адекватно обидата, която са нанесли.
 Да приемем, че сме постъпили неправилно, изисква разкаяние, осъзнаване на това как сме наранили и съгласие, че то никога повече няма да се случи. За да се изясни всяко недоразумение, трябва да бъде обяснено какво ви е накарало да обидите. Но никога не използвайте мотивите си за оправдание на вашето поведение.
Просто да бъде казано: "Съжалявам, че си разстроен", не помага. Това само констатира, че чувствата на другия са наранени, а не, че вие сте виновни за това.

Никога не използвайте "но"


"Извинявай, че те обидих, но..." - запазете оправданията за себе си. Действията говорят по-силно от думите, така че може да предложите "компенсация", която отива отвъд вербалното извинение. Нека обиденият да разбере, че имате желание да предприемете действия, за да поправите нещата и приемете неговите условия, ако наистина искате прошка.
Точният момент е всичко, когато става въпрос да кажете: "Извинявай!"
Докато ако например случайно се блъснете в някого, трябва веднага да се извините. За някои извинения е по-добре да дадете време на този, когото сте обидили, да се справи с чувствата си. Дайте му възможност да ви се ядоса и дайте също така достатъчно време на себе си да схванете наистина болката и обидата, които сте му причинили. По този начин, когато дойде моментът за извинението, ще бъдете в състояние по-ясно да изразите разкаянието си и да обсъдите това, което трябва да бъде направено, за да получите прошка.

Никога не е твърде късно да кажеш: "Извинявай"


И не мислете, че е станало твърде късно за извинения. Понякога дълго стаявана болка и обида могат да бъдат премахнати с едно просто и искрено извинение.
Запомнете също така, че докато първата ви цел е да освободите от обидата този, когото сте наранили, извинението може да излекува и вашите емоционални рани.
И не търсете стандарти в начина, по който да поднесете извиненията си. Защото извиненията са като хората - уж еднакви, но напълно уникални в същността си.
 

Българинът готов да похарчи средно 531 лв. на Черния петък

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 216

Индустрията ни с първия ръст от 20 месеца

автор:Дума

visibility 907

/ брой: 216

Бюджет с 3% дефицит и пакет от мерки ще внесе служебната власт

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 216

Над 17% от работещите в ЕС са били с временни договори

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 216

Кремъл отрече за разговор Тръмп-Путин

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 216

В РСМ очакват скоро промени в конституцията

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 216

Вотът на доверие към Шолц преди Коледа

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 216

Преходният съвет на Хаити уволни премиера

автор:Дума

visibility 809

/ брой: 216

Изолация и безсилие

автор:Александър Симов

visibility 733

/ брой: 216

Да направим крачка назад, за да вървим три напред като общество

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 216

България се нуждае от връщане на държавността

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 216

Време е Борисов и Пеевски да бъдат изолирани от властта

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ