13 Ноември 2024сряда00:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България.

На фокус

Уникален манастир тъне в разруха

Нямаме пари, а никой не помага, оплаква се игуменката Епифания

/ брой: 183

автор:Христо Христов

visibility 1694

Обявеният за паметник на културата девически манастир в Казанлък тъне в мизерия, едно от крилата му вече трета година е рухнало, а никой нищо не прави, алармира общинската съветничка инж. Теменужка Папазова. Тя изразява недоумението си, че Българската православна църква и основно Старозагорската митрополия не предприема никакви действия, за да отремонтира имота си, който е изцяло нейна собственост."Четвърта година съм общински съветник, странното е, че по никакъв повод нито монахините, нито свещенникът, а още по-малко митрополитът са ме потърсили, мен или колегите за съдействие. Подобна безотговорност е, меко казано, учудваща!", заяви Папазова, която в началото на т.г. повдигна остро въпроса за разрушената от новите й собственици Орозова къща, която също е паметник на културата. Уникалната сграда, в която е отсядал някогашният френски премиер Ерио, бе срината, за да бъде направен паркинг за близкия хотел "Палас".
Папазова припомня, че преди години е имало инициатива за реставрация на иконите в храма към обителта "Въведение Богородично", но след като реставраторите започнали работата си, свещеникът изчезнал заедно с част от набраните средства.
"Не зная нищо по тая тема, аз съм само един свещеник, питайте игуменката Епифания, тя би трябвало да има повече информация...", отказа коментар свещеноикономът към манастира отец Димитър Димитров.
"Нямаме пари за такъв ремонт, господине. Падналото е част от работилниците, където преди години се изработваха богослужебни одежди, но на практика не ги ползваме от много време. Има далеч по належащи нужди, всички покриви в спалните помещения текат при дъжд, същото е и с покрива на черквата, ама никой не помага", сподели игуменката Епифания. По думите й безуспешни останали опитите да бъдат привлечени за каузата частни фирми, а от Старозагорската митрополия я посъветвали сама да се оправя.
"Какво биха могли да сторят няколко възрастни жени, след като липсва вярата", тъжно коментира игуменката, която от три години управлява църковния имот и петте сестри и послушници там.
Манастирът е основан през далечната 1828 година от послушницата в калоферската света обител "Въведение Богородично" Сусана Генчева, която била родом от Казанлък. Самото строителство е започнало през 1837 година, като архитектурният план на църквата бил изготвен от руски архитект по поръчка на петербургския митрополит Исидор - глава на Руския синод, а самият храм е бил граден 9 години от дебърски майстори - майстор Козма и строителите Данийл, Захари и Йосиф.
Храмът е уникален по рода си в България, като представлява кръстокуполна сграда без нито една колона. Иконостасът също бил поръчан и платен от митрополит Исидор. Вътрешността на храма е богато изографисана от трима български възрожденски майстори - поп Павел от Шипка, който изработил олтарната част, Георги Данчев от гр. Чирпан, пръв приятел на Васил Левски, който изработил куполната живопис, и Петко Илиев Ганин от Казанлък, който изографисал корабната част с 51 сюжета от Новия завет. По-късно, през 1838-1839 г., се изработва и камбанарията към храма. По време на Руско-турската освободителна война отстъпващите войски на Сюлейман паша правят опит да го подпалят, но по случайност се разминало само с опушване на стенописите и иконите. Впоследствие там е настанен руски военен лазарет, част от починалите войници и офицери са погребани в двора му.


В двора на обителта са погребани руски войници и офицери от Руско-турската освободителна война

Българинът готов да похарчи средно 531 лв. на Черния петък

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 216

Индустрията ни с първия ръст от 20 месеца

автор:Дума

visibility 907

/ брой: 216

Бюджет с 3% дефицит и пакет от мерки ще внесе служебната власт

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 216

Над 17% от работещите в ЕС са били с временни договори

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 216

Кремъл отрече за разговор Тръмп-Путин

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 216

В РСМ очакват скоро промени в конституцията

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 216

Вотът на доверие към Шолц преди Коледа

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 216

Преходният съвет на Хаити уволни премиера

автор:Дума

visibility 809

/ брой: 216

Изолация и безсилие

автор:Александър Симов

visibility 733

/ брой: 216

Да направим крачка назад, за да вървим три напред като общество

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 216

България се нуждае от връщане на държавността

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 216

Време е Борисов и Пеевски да бъдат изолирани от властта

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ