Стокообменът ни с Турция паднал наполовина
При 4,5 млрд. евро през 2008 г. сега той е едва 2,6 млрд. евро
/ брой: 190
Наполовина е паднал търговският стокообмен на България с Турция през 2010 г. в сравнение с 2008-а, коментира при посещението си в Стара Загора за среща с областния управител Йордан Николов посланикът на южната ни съседка Исмаил Арамаз.
При 4,5 млрд. евро преди 3 години сега той е едва 2,6 млрд. евро, като износът на България е с 200 млн. евро повече от вноса.
Според дипломата Турция има годишен износ от 120 млрд. долара и резултатите от търговията с България са изключително незадоволителни.
Посланик Арамаз окачестви като вестникарска спекулация твърденията, че в родината му има огнища на шап, и напомни, че това води до отдръпване на търговци на месо и месни продукти.
"Имаме 73-милионно население, което консумира големи количества месо, немалка част от тях се внасят от България. Не зная дали си давате сметка как съобщенията за шап се отразяват на търговията?!", контраатакува той на въпроса какви мерки се предприемат от турските власти.
По думите на дипломата липсата на шапни огнища било потвърдено и от експерти по животновъдство от ЕС.
Като вътрешен въпрос за България окачестви посланикът решението на правителството за възстановяването на телените заграждения по южната ни граница като възможност за ограничаване разпространението на болеста.
Посланикът отказа коментар за възможността като кандидатпрезидентска двойка да бъдат регистрирани лидерката на ЕНП Мария Капон и доскорошният втори човек в ДПС Касим Дал.
Липсват пречки на държавно ниво за разширяване на търговията с електроенергия, след проточили си преговори проблемите вече са изчистени, коментира посланикът на Турция и отбеляза, че страната му изключително много разчита на изграждащата се край град Мерси АЕЦ с 4800 МW мощност. Новата ядрена централа е съвместен проект на Турция и Русия на стойност 20 млрд. долара, там вече се монтират 4 реактора от типа ВВР от по 1200 МW, като обектът трябва да влезе в експлоатация през 2017 г.
Две години по-рано трябва да бъде завършено скоростното влаково трасе от Свиленград до границата с Грузия. Вече се използват 600 км, готов е и жп тунелът под Босфора. Веднага след завършването на тази 2300 км отсечка ще започне изграждането на още една, която ще позволи влаковете да се движат с 360 км/ч. до границите със Сирия, Ирак и Иран. Това ще позволи българските стоки да стигат до тези далечни дестинации в рамките на денонощие, категоричен бе посланик Арамас.
В първата половина на септември предстои среща на външния ни министър Николай Младенов с неговия турски колега Ахмет Давутоглу, на нея могат да бъдат обсъдени възможностите за премахване на визовия режим.
Посланик Арамаз настоя, че е време да се отърсим от спомените за миналото, за да икономизираме взаимоотношенията между двете държави.