09 Ноември 2024събота15:29 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Д-р Красимир Джинсов

Здраве

Сърцето има шанс и след арест

У нас се доплащат 1800 до 8000 лева за имплантируем дефибрилатор, предотвратяващ внезапна сърдечна смърт

/ брой: 79

автор:Аида Паникян

visibility 1756

Върви си пред вас човек по улицата - здрав-прав, и... пада и умира. Невинаги е инфаркт. Възможно е да е внезапна сърдечна смърт (ВСС) или сърдечен арест. Но има нещо още по-необичайно при ВСС - ако хората край този човек реагират много бързо, той може да не умре. Освен спешно позвъняване на тел. 112, да се използва дефибрилатор. Е, в някои държави има такива устройства на обществени места и се твърди, че използването им е лесно. 

"ВСС е неочаквано, нетравматично фатално събитие, което настъпва до 1 час от началото на симптоматиката. Тя може да покоси и човек със сърдечносъдово заболяване, и човек без индикации за сърдечен проблем", обяснява кардиологът д-р Красимир Джинсов, който е и електрофизиолог и експерт по кардиостимулация в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив. Мъжете са по-застрашени - 6.68 на 100 хил. души годишно, но при жените честотата е 1.40 на 100 хил.

Причините за ВСС са много, но 80% от случаите се дължат на коронарна болест на сърцето - остър миокарден инфаркт, а около 10% от случаите и на кардиомиопатии (болести на сърдечния мускул).

Ако ВСС се случи извън болница, 10% от хората имат късмета да живеят. Ако инцидентът е на оживено място, прогнозата е доста добра. Но около 70% от ВСС се случват в дома и едва 6% от тези хора преживяват ареста. Близо 25% от получилите ВСС в болница оживяват.

Възможностите на съвременната медицина са големи и една от тях са кардиовертер дефибрилаторите - миниатюрни устройства, които се имплантират в тялото на застрашените от ВСС и при възникване на животозастрашаващи аритмии, устройствата изпращат електрически импулси към сърцето, които прекъсват аритмията и така им спасяват живота. През лятото на 2009 г. на мач между белгийските отбори "Рьозеларе" и "Роял Антверпен", играч (със сърдечно заболяване), тръгва да отбележи тъч, но внезапно пада и прави сърдечен арест. Благодарение на вече имплантирания му дефибрилатор, за секунди преодолява животозастрашаващия инцидент. Колко ли български семейства мечтаят техен близък да има шанса с такова устройство...

Дефибрилаторът може да остане в тялото до 10 години - докато работи специалната батерия, а после се заменя с нов. Пациентът трябва да посещава и кардиолога си, и специалистите, поставили му устройството, за да се следи работата му. Д-р Джинсов обясни, че в тяхната болница има възможност от разстояние да се прави това и се избягва хоспитализация.

Пациентът с дефибрилатор не трябва да променя начина си на живот, освен да избягва контактни спортове и електромагнитни излъчвания. За лекарите интервенцията е рутинна, а за пациента - 1-2 дни болничен престой. 

Превенцията на ВСС е свързана с идентифицирането на хората с висок риск - както тези със сърдечно заболяване, така и привидно здрави. При първите съвременното лечение и стриктното наблюдение са от ключово значение за предотвратяване на инциденти. "За да предпазим останалите, трябва да се фокусираме върху превенцията на рискови фактори - наднормено тегло, артериална хипертония, тютюнопушене", казва д-р Джинсов. По думите му най-добре е на високорисковите пациенти да се имплантира дефибрилатор в съчетание с лекарства. При хората със сърдечен проблем, в най-голям риск са тези с коронарна болест на сърцето и преживян миокарден инфаркт, а дефибрилаторът може да намали риска от смърт с над 50% спрямо медикаментозното лечение.

У нас нуждаещите се от устройството доплащат между 1800 и 8 хил. лв. В момента НЗОК плаща само 8500 лв. за устройството. През 2020 г. у нас са поставени едва 179 устройства, т.е. около 25 на 1 млн. население. Средно за Европа се имплантират повече от 150 на 1 млн. население, а в Германия - над 300 на 1 млн.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ