Петрова нива
/ брой: 220
Който не знае какво е Петрова нива, да чете поета Петър Василев: "Това е, Петре, Петрова нива,/ някъде в Странджа, почти в забрава./ Но пътят, който оттук минава/ все по-далече, Петре, отива..." Преображение отмина и възпоменанието на Петрова нива - тракийското Оборище, което подпали искрата на бунта - също. Но се чувствам задължен да ви върна към "тази нива, която отдавна забрави сърпа", една от светините в родната история, свидно място за всеки българин. Правя го, защото паметникът на Петрова нива се руши, дори може да рухне всеки миг, отдавна предупреждават кметът на Малко Търново и странджанци. Ще припомня, че този прекрасен паметник е издигнат през 1958 г. от "народната власт" - финансиран е от окръжния народен съвет в Бургас и околийския народен съвет в Малко Търново. В специална ниша в него са поставени костите на войводата Георги Кондолов.
Биографията на паметника сама по себе си е интересна с родолюбивите усилия на самите преображенци да увековечат подвига и саможертвата на другарите си. Идеята да се направи паметник-костница се ражда още след кървавия погром. На 5 септември 1925 г. подвойводата Лефтер Мечев с още четири четници минават нелегално през границата, достигат до Паспаловата могила, където е погребан войводата Георги Кондалов, изравят костите му и ги пренасят на родна земя. Опитите да се съберат костите на загиналите във въстанието и да им се направи паметник дълго не успяват, тъй като държавата не подкрепя материално тракийци. Но ето, че поборникът Лефтер Мечев е сред присъстващите на откриването - вижда мечтата си осъществена. По-късно околността около мемориала бе благоустроена - с сцена и амфитеатър, а през 2003 г. бе открит и осветен храм, който носи името на тракийската светица "Св. Петка".
По инициатива на ген. Тодор Бояджиев (той е внук на Лефтер Мечев) бе подета акция за спасяването на паметника на Петрова нива. Първите, които се отзоваха и дариха различни суми, бяха наследници на преображенските герои - внуците и правнуците на войводите Дико Джелебов, Лефтер Мечев и Стоян Камилски. ЦС на СТДБ подкрепи инициативата на ген. Тодор Бояджиев и другите членове на учредения от него инициативен комитет за реставриране на паметника и се обърна с призив към тракийци да се включат масово в благородната акция. Мнозина от тях се отзоваха на апела, местната община също обяви събирателска акция. Досега са събрани 43 000 лева, а са необходими 70 000. Кметът на община Малко Търново Илиян Янчев съобщи, че над 120 художници - наши и от чужбина, ще подарят по една картина във събирателния фонд за реставрацията и ремонта на паметника.
Съюзът на тракийските дружества в България не може да спаси сам паметника на Петрова нива, организацията неведнъж събира "златни" левчета от своите членове и с тях в последното десетилетие построи национални паметници у нас и в чужбина - на Одринските опълченци, на Капитан Петко войвода, на екзарх Антим І и др. Държавата се отнася към патриотични организации като СТДБ по-лошо от мащеха, те нямат никакви субсидии, докато знаем как законно политическите партии се облажват и харчат съвсем не за партийни цели държавната пара. Но спасяването на паметника на преображенци не е само дело на тракийци, то трябва да се превърне в общонационално, ако искаме да сме достойни за титаните от Илинденско-Преображенската епопея. Още повече, че не трябват кой знае колко много пари за "възцаряването" на Петрова нива.
За нас Илинденско-Преображенското въстание е едно, ние не го делим, както единно са го замислили неговите идеолози Гоце Делчев и Михаил Герджиков. През 1903 г. Македония и Тракия се вдигнаха за един и същ отечествен идеал. Ето как се обръща войводата Лазар Маджаров към четниците в с. Дерекьой в Странджа: "Нека всички дружно извикаме: "Долу турската тирания! Да живее свободна Тракия! Да живее свободна Македония!..." Преди атаката на Василико Михаил Герджиков ще заяви: "От тая нощ ние вече не сме рая... Ние не се борим за нас, борим се за нашите жени и деца, за тия, които идат след нас!". Заради това "след нас" ще е вечно жива песента на войводата Яни Попов: "Ясен месец веч изгрява/ над балканската гора./ В цяла Странджа роб запява/ песен нова, юнашка."
Приемете тези думи и като призив за подкрепим ръката на тези, които са се заели с ремонта и обновяването на паметника на Странджанското Оборище. Може да изпратите и СМС с текст DMS PETROVA NIVA на номер 17 777, цената е левче.