09 Ноември 2024събота07:05 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Ханой - хилядолетният и хилядоликият

Честването на 10-вековния юбилей на виетнамската столица открои новото лице на най-бързоразвиващата се икономика в Югоизточна Азия

/ брой: 238

автор:Дума

visibility 2334

Къдринка Къдринова,
Ханой, пратеник на "ТЕМА"


Виждали ли сте бизнесмени да крачат на парад под строй? Аз видях. Във Виетнам. На площад "Ба Дин", пред мавзолея на Хо Ши Мин в столицата Ханой. Градът отпразнува 1000-годишнината от основаването си с безброй тържества в течение на 10 дни между 1 и 10 октомври. Кулминацията им бе парадът на магическата дата 10.10.10 - уж подобен на онези, които и ние помним от годините на социализма, но по азиатски разточителен откъм артистизъм, колорит и зрелищност. С дракони, барабани, императорски кораби, да не говорим за цветя, копринени воали и изкуствени вълни. Спектакълът бе пообогатен и откъм участници. Освен обичайните за подобни мероприятия военни и полицейски части, работнически колективи, трудови селяни, студенти и ученици, в дефилето се включиха и няколко изненадващи поне за пришълците от други географски ширини групи. Например представители на 54-те изключително разнообразни не само по носии, но и по физически облик етноса, населяващи Виетнам; на "прогресивните средства за масова информация"; на чуждестранните посолства - също във фолклорни одежди... Тържествено бе обявено и преминаването на бизнесмените, допринесли за икономическия просперитет на страната - облечени в елегантни костюми мъже и жени, които крачеха енергично и махаха на публиката, следвайки понесените отпред портрети на Хо Ши Мин. "Между тези хора има доста спонсори на юбилейните чествания, които струват над 60 милиона долара," чух от работещ за световна информационна агенция фотограф.

Кулминацията на тържествата бе парадът на площад "Ба Дин" - пред мавзолея на Хо Ши Мин

Предприемаческата инициативност е двигателят на днешен Виетнам. В страната вече 24 години усърдно се претворява в дела начертаната през 1986 г. от VI конгрес на ВКП политика "Дой Мой" ("Обновление") - бърза местна реакция на тогавашната горбачовска перестройка. "Дой Мой" се превръща във виетнамския спасителен мостик за прехвърляне от потъващия просъветски тип социализъм към един доста по-либерален модел на развитие. Целите му са "богат народ, силна държава, социална справедливост, демокрация, цивилизационни стандарти". Всичко това - чрез изграждане на "социалистически ориентирана пазарна икономика".
Социалистическото е в ролята на държавата, която подпомага по-бедните слоеве на населението, грижи се за здравеопазването и образованието, държи умерено разтворена ножицата в разпределението на благата. А пазарното е в стимулите за местния бизнес и за чуждестранните инвеститори.

Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова връчи на кмета на Ханой Нгуен Тхе Тхао сертификат, с който цитаделата Тханг Лонг се вписва в световното културно наследство

То личи в шеметните показатели на икономическия ръст, които превърнаха Виетнам в най-бързоразвиващата се икономика в Югоизточна Азия. До 2008 г. ръстът достигаше до 8% годишно, после световната икономическа криза го свали до около 5%, но през 2010-а той отново тръгна нагоре и сега по данни на МВФ и Световната банка е 6,7%.

Това е паметникът на мястото край Западното езеро, където през 1967 г. пада с парашута си сваленият от виетнамската ПВО американкки пилот Джон Маккейн - днешният републикански сенатор, който има голям личен принос за подобряването на актуалните отношения между САЩ и Виетнам. Маккейн навремето прекарва във виетнамски плен 5 години
 

"Не забравяйте, че това се случва в страна, живяла в условията на унищожителни войни и лишения почти през цялата втора половина на ХХ век; страна, която сравнително доскоро имаше проблеми с изхранването на населението си. Днес Виетнам е вторият в света износител на ориз и кафе, има свои стратегически резерви, напредъкът му е устойчив," каза ми Ву Суан Хонг, депутат в парламента и председател на развиващия "народна дипломация" Съюз на дружествата за приятелство. Виетнам е на челни места и по екпорт на морска продукция, обувки, текстилни изделия, мебели. Развива базирани на високите технологии производства съвместно със САЩ - най-големия чуждестранен инвеститор в страната. В същия сектор действат и смесени предприятия с Япония, Южна Корея, Сингапур. Виетнам има и собствен нефтодобив, разработван заедно с Русия. Руснаци ще строят и първата виетнамска АЕЦ. На трибуната за журналисти на парада в Ханой се случих точно до шефа на приложението "Енергия" към руския в. "Независимая газета" и до пиарка от руския "Атомстройекспорт", която много ми се зарадва: "А, България! Ние и при вас ще строим - в Белене!"
От другата ми страна пък седеше китайски кореспондент, който си водеше подробни записки в бележника и дори нарисува там разположението на официалните лица на мавзолейната трибуна. Китай и Виетнам имат сложни периоди в миналото - включително 1000 години китайско владичество през средните векове и упорита борба на виетнамците срещу него. Днес отношенията между двете съседни страни със сходни икономически модели са интензивни и взаимоизгодни, китайските инвеститори във Виетнам са много активни. Сенки хвърля само спорът за няколко острова в Източно море (известно у нас като Южнокитайско). Когато наскоро Китай и Япония влязоха в остър конфликт пак заради острови, Виетнам, който е ротационен председател на АСЕАН, издейства тези спорове да се решават не с двустранни, а с международни преговори, обясни ми работил доскоро в София виетнамски дипломат.
Внушително отбелязаният 1000-летен юбилей на Ханой несъмнено е и знак за новата тежест на Виетнам на световната сцена. Смайващите нови сгради, мостове, паркове, булеварди и магистрали превръщат 6,5-милионната столица в съвременен мегаполис и олицетворяват амбициозното развитие на цялата страна. Акцентът пък върху славната древна история и култура повишава не само виетнамския престиж пред света, но и самочувствието на 90-те милиона виетнамци, 65% от които още нямат 35 години.
Виетнамските младежи са дружелюбни и контактни, почти всички говорят английски, изключително любознателни са, учат се усърдно, мнозина се насочват към следване в чужбина или в местен филиал на чуждестранен, често американски или австралийски университет. А дълбокият им пиетет към родната история, култура и традиции пролича и в масовия младежки интерес към всички юбилейни прояви около 1000-годишнината на Ханой. При откриването на музея на града например напливът на млади лица край стъклените врати бе като пред вход към рок-концерт.
Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова участва в стартирането на тържествата на 1 октомври и специално подчерта успехите на Виетнам както в опазването на културно-историческите богатства, така и в популяризирането им сред младите хора. На тържествена церемония пред паметника на основателя на града - император Ли Тхай То, Бокова връчи на кмета на Ханой Нгуен Тхе Тхао сертификат за вписването на останките от древната цитадела Тханг Лонг в световното културно наследство. Руините са открити в центъра на Ханой преди 8 години при строителни работи за издигане на нова сграда на Националното събрание. Това е била именно онази цитадела на брега на Червената река, в която Ли Тхай То през 1010 г. пренася столицата на тогавашната виетнамска държава Дайвиет. Императорът я кръщава Тханг Лонг - Летящия дракон, защото тъкмо когато корабът му се приближава по Червената река към крепостните стени, в небето прелита златен дракон. Векове по-късно около някогашната крепост ще се разрасне град Ханой, чието име пък означава "сред реката" - защото е край водите на Червената река и сред много езера. Неслучайно юбилеят премина под мотото "1000 години Тханг Лонг-Ханой". Посланието бе за приемствеността между древната история и динамичното настояще, за тяхната хармонична свързаност, за многоцветието на традициите и многоликостта на промените.
За празника бяха открити нови мостове, естакади, паркове, изложби и т.н. Една от най-красивите следи, които оставя юбилеят, е гигантската 4-километрова мозайка, грейнала върху дигата, която пази Ханой от преливане на Червената река. 100 художници от 30 страни дадоха воля на въображението си и изобразиха - всеки в своя си стил - представите си за историята, културата и традициите на Виетнам с помощта на разноцветни керамични плочки. За подреждането им по дигата помогнаха 650 студенти по изящни изкуства. Посветената на 1000-годишнината на виетнамската столица творба вече беше наречена Керамичния път (по аналогия с Пътя на коприната) и бе вписана в Книгата на Гинес като най-дългото мозаечно пано в света.
Координатор на проекта бе споменатият Съюз на дружествата за приятелство начело с Ву Суан Хонг, който не само покани художниците, но и помогна американска фондация да отпусне необходимите средства - около 200 000 долара. Съюзът работи активно с приятелите на Виетнам по света, много от които са участвали още в движенията за солидарност по време на Виетнамската война, както и с дружествата за приятелство и в различни страни. Има 55 членски организации, включително много силната асоциация "Виетнам-България". В ядрото й са 3600-те виетнамски висшисти и докторанти, излезли навремето от наши вузове и заемащи днес ключови постове в страната си, както и 23 000-те някогашни виетнамски работници у нас. Български възпитаници са първият вицепремиер Нгуен Шин Хунг, който бе в България през юли т.г. начело на виетнамска делегация, и вицепрезидентката Нгуен Тхи Зоан, която ще доведе у нас около 50 виетнамски бизнесмени по време на официалната си визита в София от 18 до 22 октомври.
"Много ценим традиционните ни топли връзки с България и сме убедени, че те имат голям потенциал за развитие в новите условия, в които живеят страните ни", казва Ву Суан Хонг. "Виетнам като член на АСЕАН и България като член на ЕС могат да бъдат ключови мостове един за друг, могат да изведат сътрудничеството си на ново и взаимоизгодно ниво."
Още по-конкретен беше Нгуен Хан Фук, кметът на град и провинция Тхай Бин - "оризището" на Северен Виетнам в делтата на Червената река. България през 60-те години е построила болница в града, който е бил една от най-бомбардираните зони през войната заради близостта на пристанището Хайфонг. Български архитекти са проектирали и широките улици на Тхай Бин. Провинцията днес има амбицията да се превърне в модерен и динамичен делови център. Подготвя се строежът на нова болница с 1000 легла - вече със сингапурски инвестиции. Активно действат 7 промишлени зони с общо 1400 предприятия и чужди инвестиции за 3 млрд. долара. "Защо нашите приятели от България още се бавят да инвестират у нас? Тук са руснаците, китайците, дори американците, които толкова ни бомбардираха през войната, а сега са на първо място сред чуждите инвеститори във Виетнам. Къде сте вие?" - пита кметът на Тхай Бин.
Време е България да преоткрие новия Виетнам - докато съвсем не е загубила нишата си.

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ