14 Ноември 2024четвъртък16:06 ч.

Снимка БТА

Драгомир Стойнев:

Имаме нужда от оборудването за "Белене", замразете продажбата

Няма как държава в състояние на война да строи ядрена централа, заяви народният представител от "БСП за България"

/ брой: 170

автор:Дума

visibility 5018

"Много важно е да вземем стратегическо решение за българската енергетика. Тук не става въпрос да се делим на център, леви и десни, а въпросът е дали сме български народни представители или чуждопоклонници. Ако се даде оборудването на АЕЦ "Белене", ще направим огромна грешка". Това заяви от парламентарната трибуна заместник-председателят на Народното събрание от ПГ на "БСП за България" Драгомир Стойнев.
Народният представител призова преговорите за продажба с Украйна да бъдат замразени, а нужното оборудване да остане в България за нуждите на АЕЦ "Козлодуй", чийто Шести блок има нужда от нов парогенератор.
По-рано вчера стана известно, че генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси е обещал на украинския президент Володимир Зеленски помощ във връзка със закупуването на ядрено оборудване от България. Същевременно в парламента имаше дебати по темата за оборудването за спрения проект за втора ядрена централа "Белене".
Според Стойнев няма как държава в състояние на война да строи ядрена централа. "Нека помислим първо за българската енергетика. Вместо да продаваме реакторите за жълти стотинки, ако искаме да помогнем на Украйна, дебатът трябва да е как нашите мощности да работят на пълен капацитет, така че да изнасяме електроенергия, защото там трудно ще изкарат зимата. Така ще има работа и за българските миньори", каза депутатът.
Междувременно вчера АЕЦ "Козлодуй" отбеляза 50 години от пуска на Първи блок. Атомната електроцентрала "Козлодуй" е тържествено открита на 4 септември 1974 г. от председателя на Държавния съвет Тодор Живков. Така България става първата страна в Югоизточна Европа и една от първите в света, усвоила ядрената технология за производство на електроенергия. Въвеждането на мощностите на АЕЦ "Козлодуй" се осъществява на три етапа, като на 8 септември 1991 г. е пуснат и последния Шести реактор.
Първи и Втори блок на атомната централа бяха изключени от енергийната система на страната на 31 декември 2002 г. Трети и Четвърти блок на електроцентралата се изключени на 31 декември 2006 г.
Към настоящия момент АЕЦ "Козлодуй" експлоатира два ядрени енергийни блока - Пети и Шести с реактори тип ВВЕР-1000, и две хранилища за съхранение на отработено ядрено гориво.

ГЕРБ съгласни с левицата за отлагане на скъпия ток

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 218

Синдикатите са против промени в механизма за минималната заплата

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 218

Средната заплата в София е 3128 лв., а в Смолян - под 1600 лв.

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 218

Не се поддавам на натиск, без значение откъде идва

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 218

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 146

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 137

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 172

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ