15 Ноември 2024петък01:59 ч.

Три в едно, или многоликият Миладин Апостолов

/ брой: 73

автор:Велин Георгиев

visibility 2599

Писателят Миладин Апостолов, който има сериозна творческа биография, твърди, и то наистина е така, че най-значителната му творба засега е романът му "Великата княгиня Елена-Олга", който преди пет години представих в "Старинният файтон".
Сега той отново е на капрата на Файтона с автобиографичния си роман "В ухото на дявола".
Ние с него сме почти връстници, познаваме се от началото на навлизането ни в художественото творчество. Още през 50-те години на миналия век той с появата си сред новите си събратя от литературния клуб в Благоевград заяви, че пише художествено-документална книга със заглавие "Яне".
Роденият в ломското село Комощица със завършването на медицина е разпределен на работа в Благоевград, за да се срещнем, изглежда. Той още от ученическите си години е гледал с повишен интерес към исторически личности. Това е обяснимо. Книгата му "Яне" излезе много отдавна. След нея издаде и други. За да ме впечатли особено с документално-художествения роман за една наша българка, възкачила се на трона на великата Рус - Елена-Олга. Тази книга възстанови и затвърди старото ни приятелство, което животът беше загърбил назад във времето. И след дълга пауза Миладин Апостолов издаде "В ухото на дявола", където се мярка и моята персона.
Казвам тези думи, за да стане ясно, че новата му книга е за нашето време, макар това "три в едно", което поставих в заглавието на този текст, да означава, че той е един успешно реализиран човек, член е на три академии - две наши и една руска, обиколил е света. Книгата му е хроника на неговия активен обществен в медицината живот, а и извън нея. Не се наемам да разказвам биографията му, той е сторил това художествено върху повече от 500 страници. И което прави впечатление - в природата, в тъканта на повествованието в художествения слог е успял да направи вярна характеристика на времето, за което разказва - нашето време.
Този роман на Миладин Апостолов, на който е редактор Благовеста Касабова, ще привлече вниманието на смълчаната литературна критика, нейното име има цена и нещо значи дори за редовите читатели на българска художествена литература. Знам, че ценителите на хубавата книга са петимни да се погледнат в огледалото на писателя-доктор, професор, троен академик, носител на орден "Стара планина" - І степен, за да кажат, че това четиво е вярна епикриза на неумолимото време.
Това са моите встъпителни думи, след мен ще говорят редакторката Благовеста Касабова, нейният колега и мой приятел Пенчо Чернаев и др. Рецитал на актрисата Богдана Вульпе. А мястото е Файтонът на ул. "Лайош Кошут" 34, на 17 април от 18 ч.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ