Среща на най-високо равнище
/ брой: 124
В нашето представление се случва среща на възможно най-високо равнище с цел обсъждане на възможно най-важните въпроси: Този, чието име е забранено да споменаваме напразно, среща Онзи, чието име е забранено да споменаваме напразно. Какво повече? Така режисьорът Явор Гърдев обявява своята най-нова работа - спектакъла "Почти представление", чиято премиера бе наскоро на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев".
Не е лесно да чакаш 822 години - Иван Несторов и Михаил Билалов в сцена от спектакъла
В това "Почти представление" са обединени три едноактни сатирични пиеси и три поеми на Итън Коен - едната половина от звездното кино-дуо братя Коен. В трите сатирични текста, които се поставят за първи път в България, темата е адът на земята и след това. В "Чакане" един мъж умира и се изправя срещу несигурно бъдеще на несигурно място, което прилича на обикновена чакалня, но не е ясно дали за рая или за ада, и отгоре на всичко, за да попадне в по-доброто място, трябва да чака 822 години. В "Четири пейки" се сблъскваме с необичайната среща между добронамерен тексасец и англичанин от тайните служби. Тази среща променя и двамата, но само единият оцелява. В "Дебат" властният и нетърпящ възражения старозаветен Бог безмилостно обижда новия Бог на любовта. Злобните нападки завършват с неочаквано възмездие. Всички последвали обрати и промени на гледната точка - в това се включват дори и зрителите - водят до конфликти, които са не по-малко смешни от първоначалния дебат. Умни, смешни и провокативни, тези текстове поставят по необичаен и парадоксален начин сериозни въпроси като например: Умира ли надеждата, ако сме мъртви?, и ги проблематизира със средствата на играта, насмешката и иронията.
Михаил Билалов в сцена от спектакъла
Проектът се осъществява съвместно от продуцентска къща "Bright Light Entertainment" с продуцент Асения Стайкова и Младежкия театър. А в "Почти представление", освен режисьора Явор Гърдев, са замесени и актьорите Георги Стайков, Михаил Билалов, Анастасия Лютова, Иван Несторов, Станка Калчева, Искра Донова и младите Николай Йовин, Юлиян Петров, Елена Телбис, Виктория Лакова и Мартин Лаков. Сценографията е на Чавдар Гюзелев, костюмографията на Даниела Олег Ляхова, музиката на Калин Николов. Преводът на пиесите и поемите е на Жозеф Бенатов.