15 Ноември 2024петък18:37 ч.

Здраве

Без паника, мамо!

Шарката - тази "детска" болест

/ брой: 196

автор:Ралица Николова

visibility 4202

Покрай безбройните тревоги, сълзи и сополи с тръгването на малчуганите на детска градина майките се сблъскват неминуемо с тази "триглава ламя" шарката. Наричат я "детската болест" и това не е случайно. Всъщност имате минимални поводи за притеснение и страх, точно защото е най-добре шарката да се преболедува в ранна детска възраст. Повярвайте ми - възрастен или тийнейджър с шарка вече е плашещо и неприятно състояние.
От познатите на медицината шест вида шарки днес реално децата биха могли да донесат от градината само два - варицела или скарлатина. За опасните рубеола и морбили има задължителна ваксина още в бебешка възраст, а вариолата е ликвидирана като вирус у нас в далечната 1928 г.
Какво се случва, когато детето има шарка? Обикновено инкубационният период е между 12 и 24 дни, през които наистина много деца от една градинска група могат да се заразят взаимно. Още при регистрирането на първото заразено дете групата се слага под карантина за период от 24 дни. При всяко следващо карантината се увеличава с още 24 дни. Много майки спират детето от градина, като разберат за заразата. Това обаче съвсем не е наложително, освен ако малчуганът не е в контакт с малко бебе или бременна жена.
Варицелата протича сравнително леко - с обриви, които сърбят и се увеличават през първите три дни, съпътствани от висока температура до 39 градуса. След това пъпчиците с размер на лещено зрънце започват да се пълнят с течност, завяхват постепенно и до десетина дни се излющват. Няма специфично лечение - обривът се третира с мазила, за да не дразни, вземат се температуропонижаващи средства.
Скарлатината се числи към шарките, но повече прилича на остра ангина. Появява се и ситен обрив, който съпътства високата температура в първите дни. Най-характерно е силно зачервеното и болезнено гърло, възпалени сливици и гнойни налепи. Лечението е с антибиотик, защото става въпрос за стрептококова бактерия. Както при варицелата, преболедувалият скарлатина добива траен имунитет.
Розеолата не е типична шарка и при нея няма карантина, но протича с необичаен обрив и също "поваля" децата между 1 и 3 години. Тя започва с висока температура, обикновено без други симптоми, а като спадне температурата - след около 3-4 дни, - се появяват червеникави обриви, подобни на кръгли петна. Те не сърбят и преминават след два-три дни. При розеолата няма специфично лечение, освен медикаменти срещу температурата.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ