15 Ноември 2024петък19:14 ч.

Съкратиха с 2 месеца срока за жалбите в Страсбург

Депутатите спориха дали промяната орязва правата на гражданите в ЕС

/ брой: 269

автор:Мила Христова

visibility 2211

Срокът за депозиране на жалба пред Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург се променя от шест на четири месеца. Това решиха депутатите вчера, като подкрепиха протокола за изменение на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи. Ратификацията беше приета със 112 гласа "за". Против механичната промяна се обявиха депутати от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, Патриотичния фронт (ПФ) и "Атака".
Промяната в срока е свързана с нарастването на броя на жалбите и висящите дела в съда. Срокът за подаване на жалбата започва да тече от датата на произнасяне на последната национална инстанция, стана ясно от приложените мотиви.
С протокола за изменение на Конвенцията, подписан на 5 ноември 2013 г. в Страсбург, се въвежда и пределна възраст на кандидатите за съдии в ЕСПЧ. Те следва да бъдат на възраст до 65 години към момента на представянето от държавата на националната листа с трима кандидати на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Изборът се осъществява от ПАСЕ. Мандатът на съдиите е 9-годишен.
От ПФ възразиха срещу намаляването на срока за подаване на жалба в съда в Страсбург. Юлиан Ангелов каза, че се ограничават човешките права. Много българи, които бяха осъдени в Македония, не можаха да подадат жалба пред съда в Страсбург, защото срокът и преди беше недостатъчен да съберат необходимите документи, даде пример той.
Валери Жаблянов от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ на свой ред обясни, че намаляването на срока е само един от елементите от превръщането на съда в Страсбург все повече в част от анонимната политическа бюрокрация, без връзка на съдиите с излъчилите ги общества и държави.
Срещу думите му скочиха веднага лидерът на ДПС Лютви Местан и шефът на правната комисия Данаил Крилов, чийто аргументи бяха, че не може да се обижда ЕСПЧ.
Янаки Стоилов от левицата на свой ред обясни, че в последните години се наблюдава тенденция съдът в Страсбург да е в ролята на "институция на институциите". Постановяват се решения срещу държавите по конвенции, към които не са се присъединили, онагледи той работата на съда. Според него има една експанзия на съда, който се намесва твърде интензивно в този периметър, оставен като преценка на държавите. Според него е целесъобразно изискването пределната възраст на кандидатите за съдии в ЕСПЧ да е 65 г.
 Станислав Станилов от "Атака" посочи, че политическата коректност лежи в основата на действията на този съд и в две трети от неговите решения, а това е несправедливо, неправомерно и неподчинено на римското право, което е в основата на европейското.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ