16 Ноември 2024събота20:36 ч.

Янко Янков:

Избори няма да има, ще има европейски догодина

Начинът на мислене на колеги от ГЕРБ драматично се разминава с това, което ги принуждават да правят, казва депутатът от ДПС

/ брой: 229

автор:Милена Николова

visibility 1767

- Какъв е вашият коментар за поведението на ГЕРБ в пленарната зала, за двата вота на недоверие, исканата оставка на Михаил Миков...
- Аз съм в Народното събрание от 8 години, трети мандат, виждал съм какви ли не неща, но сякаш винаги е имало усещането, че има граница, която не бива да се прескача. От началото на този мандат видимо се прескача една граница, която кореспондира с морала. От хора, които са изпратени тук да представляват българските граждани. Тази граница е въпрос на възпитание, на политически опит, на чувство за отговорност, на ценности, които би трябвало всеки добре възпитан и добре образован човек да носи в себе си. Моето усещане е, че всичко, което прави ГЕРБ през тези години, е имитация. Имитация на истинско демократично управление. Всъщност това беше едно авторитарно управление, лишено от екипност, лишено от прозрачност, субективно... Конкретно за тези казуси. Това също е имитация, имитация на искане на вот на недоверие. Защото не можеш да искаш нещо, а да блокираш механизма, по който можеш да го постигнеш. Те точно това направиха.
- Добре, как си обяснявате това, вече месеци не работите нормално.
- Откровено да ви кажа, нямам обяснение. Защото ето, чухте един колега, който според мен е юрист, и каза, че нямало пряка връзка между физическото присъствие в залата и волята на човека, който присъства. Аз съм изумен от такава констатация. Това на практика знаете ли какво означава? Като че ли някой насила те е принудил да влезеш в тази зала или ти нямаш интелекта да осъзнаеш какво правиш, което е много страшно. ГЕРБ в момента обслужва егото на няколко човека от тяхната парламентарна група и това не е добре за партията като партия, за хората, които все пак са повярвали в тази партия.
- Всъщност голям брой избиратели са дали подкрепа за ГЕРБ.
- Да, аз се отнасям с изключително уважение към моите колеги от ГЕРБ. Виждам как голяма част от тях са безпомощни, виждам как драматично се разминава начинът им на мислене, с това което ги принуждадат да правят. Това пряко се експонира и върху избирателите, върху хората, които са ги изпратили. Затова пада рейтингът. Ако продължават по този начин, ако тази логика продължи, ГЕРБ ще се стопи. И ако не успее да се преструктурира ценностно, да покаже, че е една нормална, отговорна политическа сила, ще изчезне от парламента. Което не им го пожелавам в никакъв случай.
- Как се отнасяте към твърдението на Борисов, че властта му е открадната от вас?
- Това, най-меко казано, е неразбиране на правилата на демокрацията. Никъде по света не е така, ето вижте какво става в Германия - властта не се упражнява от една партия. Това е тенденция в световен мащаб, защото текат процеси и в човешката цивилизация, които разделят хората по много различни причини - политически, икономически, социални, емоционални, професионални, всякакви. И колкото повече напредва демокрацията, толкова тези групи стават по-многобройни, по-разнородни. Което предполага, че за да бъдат управлявани човешките нации, трябва да има консолидация, която да е институционална, на ниво парламент. Вижте какво става в Италия. Вижте и в Съединените щати какви процеси текат. Навсякъде. Виждаме какво се случва във Франция. Това е толкова смешно - да се твърди, че една партия, ако е станала първа политическа сила с някакви там 5 или 10 депутати разлика, трябва да управлява. Няма такова нещо. Напротив - всяка такава партия трябва да си дава сметка, че от чисто рефлекторна гледна точка по-малките партии винаги ще бъдат агресивни срещу нея. Това са нормални политически процеси от гледна точка на политическата психология.
- Заедно с рейтинга на ГЕРБ, рейтингът на парламента също не е в цветущо състояние.
- Рейтингът на парламента в условията на политическа, икономическа, демографска криза трудно ще се вдига. Защото очакванията на хората са към парламента. Те си мислят, че всичко зависи от парламента. Но той не може да съществува без другите власти. Ние можем ли като парламент да вземем решение, с което да направим минималната работна заплата 10 пъти по-голяма, отколкото е сега? Можем формално, но ще станем смешни. Защото това не може да бъде изпълнено. Демокрацията е конструирана така, че институциите са взаимно зависими. Ние сме зависими от възможностите на държавата, които ни ги предоставя правителството. На тази база можем да променяме закони, да вземаме решения, можем да контролираме кабинета, да го принуждаваме да търси максимална ефективност, справедливост при разпределение на бюджета, но не можем да го накараме да го удвои, няма как да стане.
- Вашата прогноза как ще се развие оттук нататък политическият живот в парламента?
- Това не може да продължава дълго. Според мен е връх на този етап, вижте кой се изказва от трибуната, вижте какво се говори, вземете елементаризма, вземете всичко онова, което злепоставя българския парламентаризъм. Това нещо не може да продължи дълго, защото в крайна сметка си има и обективни процеси в живота, които не зависят от волята на този или на онзи.
- Избори ли ни чакат или разцепление на ГЕРБ?
- Избори няма да има. Ще има европейски избори догодина, след 4 години - парламентарни избори, в това не се съмнявайте. Аз не мога да гадая какво ще се случи с ГЕРБ, но при всички случаи съм убеден, че те не могат да останат монолитно тяло, ако така продължават техните парламентарни прояви. В това съм абсолютно уверен, защото нито избирателите ще го понесат и ще му позволят, нито моралът на част от хората, които са тук в тази зала.
- Вие не отричате, че там има хора, които са стойностни?
- Абсолютно. Разбира се, че има хора, които виждам с какво нежелание изпълняват определени неща, за които няма обяснение, лишени от всякакви логика. Аз ви казах, не мога да си обясня този израз: "Нашето присъствие тук не е израз на волята ни." Аз съм изумен като човек. Това е въпрос патологичен, той е за психиатрична оценка.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ