15 Ноември 2024петък01:57 ч.

Земята има естествен вътрешен реактор

/ брой: 195

автор:Дума

visibility 2784

С помощта на наутринов детектор геофизици получиха нови доказателства, че процеси на радиоактивен разпад подгряват Земята отвътре.
Радиусът на планетата ни е около 6000 км и учените нямат кой знае колко начини да проникнат навътре до сърцевината й. Засега науката знае, че в центъра на Земята има твърдо ядро с радиус около 1200 км, обгърнато в слой от течно вещество с дебелина 2300 км. Температурата в центъра на Земята стига до над 5000 градуса, а към повърхността тя намалява, като остава сравнително висока в местата с литосферни разломи. Земята получава по-голямата част от топлинната си енергия от Слънцето и много по-незначителна част - от дълбините на планетата. Тази енергия обаче е  около 40 теравата, което е около две хиляди пъти повече от мощността на най-голямата ВЕЦ в света. Затова интересът към геотермалната енергетика е голям. Основната хипотеза е, че източник на вътрешната топлина на Земята вероятно е естествен атомен реактор, който "работи" с уран-238, торий-232 и калий-40. Техният период на полуразпад е сравним с възрастта на планетата.
Ако това е така, съществуването на подобен "реактор" може да бъде установено по потока неутрино, който се получава при радиоактивния разпад. Трябва обаче да има с какво да бъде  измерен този поток, който за разлика от другите лъчения, минава през всякакви препятствия, защото неутриното на практика не взаимодейства с веществото. През нас всяка секунда преминава огромно количество неутрино, което е безвредно за организма ни. Физиците "улавят" неутриното с все по-мощни детектори, които се поставят на голяма дълбочина под вода или в скалите, за да се избегнат фоновите смущения.
За пръв път геонеутрино бе регистрирано с такъв детектор през 2005 г. от концерна KamLAND  в Япония. След това - от консорциума Borexino, разположен в планината Гран Сасо в Италия и създаден с участието на руски учени от Курчатовския институт, Обединения ядрен институт в Дубна, Петербургския институт за ядрена физика и ядрения институт при Московския университет. Получената информация тази година позволи на учените да отделят сигнала от ядрения разпад, идващ от дълбините на Земята. Точната мощност на природния реактор предстои да бъде уточнена с помощта на нови наутринни детектори SNO+ или LENA, които са в строеж.
 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ