16 Ноември 2024събота13:58 ч.

Забравеният "Работнически кореспондент"

Един наставник по журналистика

/ брой: 286

автор:Йонко Бонов

visibility 2103

От началото на далечната вече 1953 година започва да се отпечатва уникално издание в историята на нашата журналистика - вестник "Работнически кореспондент". Излиза в две странички като приложение на редакцията на вестник "Димитровградска правда", чийто отговорен редактор е Митко Иванов.
"Работнически кореспондент" изпълнява конкретна задача - да бъде полезен наставник и насърчител на работническите и селските кореспонденти, отразяващи трудовите постижения на творците на социализма в Димитровградския регион. "За да стане нашият вестник "Димитровградска правда" истински боеви орган на ГК на БКП и на ГК на ОФ, е необходимо той да има здрави връзки с трудещите се - се изтъква в първата уводна статия на "Работнически кореспондент", озаглавена "Нашите задачи". Такива връзки той не би създал без помощта, въздействието и активното участие на широка мрежа от работнически кореспонденти. Целта е да поддържа тесни връзки с рабкорите на вестника, да им възлага конкретни задачи, да ги учи и да повишава тяхната квалификация" - се уточнява в програмната статия. Във всеки брой на приложението се прави конкретен месечен разбор на работата на работническите кореспонденти от региона. Публикуват се кратки лекции, които насърчават и подпомагат кореспондентите при събирането на точна информация и написването на материалите. В други се разясняват критериите за добри и лоши дописки, посочват се важни условия за създаването на сполучливи текстове. Отчита се активността на кореспондентите, изтъкват се сполуките на най-добрите от тях. Още в първия брой са обявени имената и паричните награди (по 50 и 40 лева) на най-активно пишещите работници през изминалата 1952 г. Достатъчно красноречиви са рубриките: "Равнявайте се по тях", "Най-мълчаливите рабкори", "Пишат недостатъчно" и др.
В изданието се поместват тематични планове на "Димитровградска правда", с които дописниците трябва да се съобразяват. В приложението самите кореспонденти споделят личния си опит и поставят въпроси, възникнали по време на работата им.
От "Работнически кореспондент" са издадени само седем броя. Не се изяснява каква е причината за спирането на изданието. Със сигурност обаче то е ценен и очакван с интерес от кореспондентите, отразяващи реалните успехи на бурно развиващите се промишленост и селско стопанство в Димитровградския край, утвърждаващ се тогава като един от най-ярките символи на онази незабравима епоха.

 Откриха икона на Сталин



Икона, на която е изобразен Йосиф Висарионович Сталин, беше открита от журналисти от вестник "Московский комсомолец" в църква в Москва, съобщи електронното издание Lenta.ru.
Става дума за храма "Свети Николай", който се намира в малка сграда между корпусите на Руската държавна библиотека.
На десетина метра от входа е окачена голяма икона на света Матрона Московска, а до нея са изобразени ключови моменти от живота на чудотворката.
На едно от тези изображения Матрона Московска е в компанията на Йосиф Сталин.
Не е известно нищо за произхода на иконата - от църквата се затрудниха да посочат автора й.
От своя страна отец Владимир, който отговаря за храмовете в централния окръг на руската църква, предположи, че иконата е била дарена на храма "Свети Николай".
Що се отнася до автора на иконата, отец Владимир не изключва тя да е била нарисувана от един от иконописците от Покровския манастир, където са мощите на света Матрона.
Според легендата Йосиф Сталин е посетил Матрона Московска през 1941 г., по време на войната. Точно този момент е запечатан на иконата. Той се е срещнал със светицата няколко месеца след нападението на хитлеристка Германия срещу СССР. Легендата гласи, че тогава Матрона Московска (1881-1952 г.) посъветвала съветския ръководител да не напуска Москва в момент, когато войските на Вермахта са били пред вратите на съветската столица. Тя също така му предсказала, че руският народ ще победи нацистка Германия.
Руската православна църква, както и повечето вярващи и свещенослужители категорично отричат Сталин да се е познавал с Матрона, определяйки това като мракобесие.
Lenta.ru припомня, че не за първи път медиите научават за опити за "канонизиране" на Йосиф Сталин.
През 2008 г. избухна скандал около храма "Света княгиня Олга" в Стрелна, Ленинградска област, където беше открита икона на същата света Матрона Московска, до която в цял ръст е изобразен Сталин.
В крайна сметка иконата беше свалена, а настоятелят на църквата Евстафий (Жаков), който я беше поставил, бе понижен.
  


 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ