За европейската безработица в България
/ брой: 249
Едни от красивите думи, с които ГЕРБ през цялото време на предизборната кампания облъчва избирателите, бяха "модерна страна" и "европейско развитие". В какво се състои тази модерност и европейскост, не се обясни. На избори най-лесно се ходи с лозунги. Наливаш клишета и подгряваш емоции.
След като патакламата отмина и ни чакат две години без избори, не е лошо т. нар. гражданско общество да започне да изисква не само ефектни остроумия, но и факти, които подкрепят тезите. Ако това общество има съдържателни функции, то те са между изборите, а не в деня на размисъл. Това е действената и смислена демокрация за разлика от ритуалната, която се упражнява в тъмните стаички.
За година безработицата в Европейския съюз се запазва горе долу на едно и също равнище. В България обаче тя скача с близо 4%. Тенденцията е явно неевропейска. Не е достатъчно да бъде бутана в очите само и просто Гърция. Гърция не е Европа. Впрочем в нашата южна съседка безработицата е скочила за една година с 5%. Така че ние сме много по-близко до нея, отколкото до Европа като цяло.
Нека повторим. По отношение на безработицата тенденцията в Европа е една, а у нас - съвсем друга. Това са факти. И фактите казват, че ние се движим в обратна посока. Нашето развитие по този показател е антиевропейски.
Когато някой каже нещо критично за управлението, има едно генерално клише - "страшната криза". Само че тази криза е за всички. И за Естония, Латвия и Литва, където има спад на безработицата. Защо в прибалтийските страни няма ръст, а спад? Те извън кризата ли са? Да припомняме ли тежкото макроикономическо състояние на тези страни преди две години? Защо в Румъния безработицата не се е увеличила? Дори има спад от 0,3%. Защо? Нея "страшната криза" не я ли лови? Явно в тези страни се води политика в подкрепа на бизнеса, на преквалификация на работната сила и други политики, които на европейски език се наричат "антикризисни".
Подобна е картината при много други показатели. Картина на тенденциите, а не просто на състоянието, което лесно можеш да пришиеш на Тройната коалиция, комунистите, ДС или турското робство. Тенденциите в класациите за конкурентоспособност, за висока добавена стойност в продукцията за износ, за достъпност до кредити, за коректност на държавата към бизнеса, за вътрешнофирмена задлъжнялост, за качество на средното и висшето образование, за развитието на високите технологии и прочие, и прочие. Тенденции, за които в. ДУМА пише и ще продължи да пише. Защото пък от своя страна ние така разбираме европейското поведение на сериозен вестник.