15 Ноември 2024петък01:45 ч.

СНИМКА ЕСТЕР ЛИКАСА

Портрет с многоточие

Владислав Шопов - отдаден на китарата и джаза

Младият музикант подготвя изпълнение със симфоничен оркестър на програмата от първия си албум и работи върху втори

/ брой: 166

автор:Ирен Танева

visibility 1835

Ирен ТАНЕВА


Владислав Шопов не помни защо решил да свири точно на китара. На шест години обаче заявил, че има силно желание за това. Но майка му казала, че това може да стане, само ако се запише и на английски. И въобще от малък имал две страсти. Едната - музиката, а покрай баща му - софтуерен инженер, му е интересна техниката. В неговото семейство има хора с музикални дарби, но не и професионални музиканти. 

Първият му музикален педагог е Огнян Весков

(свирил е в група "Акага", сега е китарист в джаз бенда на Българското национално радио). В Музикалното училище се записва на свободно избираема подготовка при Веселин Веселинов-Еко. Той го насочва към Шибил Бенев (друг важен за него човек, сред големите му учители по китара, тясно специализиран). Владислав открива джаза в десети клас в Музикалното училище. По-късно - в академията, преподавател му е Цветан Недялков, който много му помага да реализира на практика теоретичните си знания. Вече завършил, попада на концерт на Христо Йоцов и чутото го кара да се замисли, че това, което може да получи в чужбина, може да получи и у нас. Така изоставя идеята да продължи учението си извън България. 

СНИМКА ЛОРЕНА КОПИЛ, KOMITI.MEDIA

Участва в джем сешъни под ръководството на Христо Йоцов. Той го кани да напише няколко пиеси за конкурс в Румъния, където солист му е Михаил Йосифов, и това му дава творчески тласък. Така издава и албум. Знае, че винаги може да разчита на професор Йоцов - той е негова опора във всичко, свързано с музиката. Участва в първия му състав като барабанист. Изпълнява негова авторска музика - голяма чест за младия музикант. Надява се някой ден пак да работи с него. Работил е и с Тодор Бакърджиев. Несъмнено е голям шанс да имаш такива учители и наставници!

Владислав Шопов е завършил Музикалната академия, бакалавър, специалност "Поп и джаз изкуство", с тясна специализация китара. Има желание да завърши магистратура в Грац - Австрия, при определен тромбонист в джаз бенд. Ще е по-скоро теоретична - композиция, аранжиране. Извън това младият музикант, освен на китара, свири и на пиано - от осми клас. Не е основен инструмент, но е задължителен за всички, които се занимават професионално с музика. На него директно се вижда какво правиш, улеснява визуално да разбереш нещата. 

Въпреки младостта си, той има вече немалко изяви

С бенда на академията участва във фестивала "A to JazZ". Изнасял е доста самостоятелни концерти, както и заедно с други музиканти. Със сегашната си група "Project Connections" свири в "Студио 5", "Джаз-бар", "Шрьодингер", "Swinging hall" - все престижни музикални локации. На споменатия конкурс в Румъния печели награда за най-добра композиция. Друг голям успех е издаването на албума. Най-важно обаче е музиката да се хареса на публиката. А наградите, признанието са доказателство за постижение и добре свършена работа.

СНИМКА ЛИЧЕН АРХИВ

Владислав споделя, че работи най-добре с колеги, с които има най-много опит, развиват се заедно, стимулират се един-друг. Тези, с които вече е правил концерти, свирил, реализирал проекти. Образци, еталони в музиката за него са Майк Стърн, Джон Скофилд, Ранди Бракър, Бил Стюарт. Творчеството им го стимулира. От тях се е учил, докоснали са го тяхната музика и изпълнения. Би бил щастлив, ако има възможност да присъства на техни концерти или да свирят заедно... И това му се е удавало - ръкувал се е с Майк Стърн, има и автограф от него - малко особен, разкривен, защото големият музикант бил с превързана ръка. Джон Скофилд и Дейв Уекъл е слушал на живо при гостуванията им в България.

След извървения път, досегашната работа, желанията и мечтите Владислав Шопов

в момента работи над втори албум

Подготвя изпълнение със симфоничен оркестър на програмата от първия и музиката, която ще бъде включена във втория. Той е и композитор, не само изпълнител (единствено в сферата на джаза). В албума всичко е негово дело - и аранжиментът, и композициите. Най-силният стимул е да накара хората да почувстват това, което той чувства, когато слуша музика. Усещането е ценно, хубаво е да може да го изпита и би искал да го предаде на другите. Като млад човек той не е отдаден само на работата - обича да играе настолни игри с приятели, а напоследък се впуска и в приключенията на Escape room. Както вече споменахме, другата му голяма страст, освен музиката, са технологиите - също свързани с работата му. 

Снимка Естер Ликаса

В джаза има всичко - и блус, и суинг. Той е най-сложната музика, която е слушал. В училище харесвал теоретичните предмети - хармония, теория на музиката, полифония. И още ги харесва. Джазът обаче е много разнообразен. Импровизацията и моментната композиция са основното в него и това го впечатлява. Харесва му как звучи китарата, която е хибриден инструмент - и поддържащ, и солиращ. Но признава, че ще е много интересно и ценно за него да пише музика за видеоигри. Харесва и киното, и театъра, и дигиталните, абстрактни изобразителни изкуства. Интересни са му като цветове, като изразни средства. В тях има много дребни детайли, които са важни, макар че на пръв поглед не правят впечатление. Обича да разбере как работят нещата. Неотдавна посетил изложба в Политехническия музей. Направили му впечатление стари камери от телевизията - тогава една-единствена, носещи нейния фирмен знак - доста по-големи по размер от сегашните, изработени от материали, които вече не се използват за тази цел...

За да опознаеш някого пълноценно, е нужно да разбереш какъв е в професията, но и какъв е извън нея. 

Според Владислав е много важно да си добър човек 

Той се стреми към това и смята, че успява. Същевременно обаче казва, че е самокритичен. За него е ценно да помага на хората и е доволен, ако има възможност да го прави.

Младият музикант споделя, че често отъждествява мечтите с постижимото. Заедно с "Project Connections" издават дебютния си албум - "Point Blank", който може да се чуе във всички големи платформи за стрийминг на музика. В състава на групата са Владислав Шопов - китара и композиция, Иван Йорданов - саксофони, Виктор Викторов - барабани, Даниеле Фебо - контрабас. Владислав мечтае да реализира програмата си за симфоничен оркестър. Най-сложно ще е да я подготви, но много се надява да срещне човек, който да даде шанс тя да се осъществи. Желаем му го най-искрено!

Така, макар и накратко, се опитахме да разкрием историята на един млад човек. Разказ за рано направен избор, за шанса не само да се учиш от най-добрите, но и да работиш с тях, за успеха в първите стъпки на творческия път. Повествование, в чийто край няма да поставим точка, а многоточие. Защото за Владислав Шопов всичко е в самото начало, всичко все още предстои...

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ