В Странджа готови на гражданско неподчинение
/ брой: 238
Хората от странджанските села се готвят за бунт и протести, ако държавата не вземе спешни мерки по проблема с поредната пламнала епидемия по животните. Като крайна мярка се обмисля обявяването на гражданско неподчинение и блокиране на пътя към границата с Турция.
Както ДУМА вече писа, преди около месец бяха избити всички домашни животни - овце и кози, в с. Стоилово заради разкрит случай на зараза с шарка. В повечето дворове, въпреки че животните са здрави, бяха избити превантивно. От стадата на един от собствениците пък се оказа, че въобще не е вземана проба.
Недоволството на селяните преля в петък, когато започнаха плащанията на обезщетения за избитите животни. На площада в селото чиновниците предложиха обезщетения по 130 лв. за умъртвена овца и 70 лв. за коза. Парите пък се изчисляваха на килограм живо тегло. Толкова по принцип се плаща за стари, бракувани или неплодни животни, а изтребените поголовно се оказаха бременни, някои от които с близнета в утробите си.
"Не ви ща парите! Взехте ми стоката от двора - върнете ми тук същата бройка", опъна се възрастна жена и отприщи страстите.
В Странджа обаче от години животни не се продават, тъй като стопанствата още не са се възстановили от масовото изтребление заради шап преди четири години. Докато в Стоилово кипяха страстите, на извънредна сесия на Общинския съвет в Малко Търново бе приета декларация срещу избиването на домашни животни. Кметът на общината Илиян Янчев поиска животновъдите в Странджа да получават субсидии, но не само когато се налага да се избиват животни, а периодично. Според него вариантът с лечението на шарката при овцете и козите е труднолечимо, почти невъзможно, а и няма кой да извършва превенция в региона.
Вчера инициативен комитет, излъчен от недоволните животновъди в Странджа обяви, че са готови да стартират протестите след седмица. Стопаните щели да закарат добитъка си в местността Босна, където да започнат ритуално да го избиват. По всяка вероятност ще се стигне и до блокиране на главния път за границата със земеделска техника.