Страшна скъпотия
/ брой: 155
Трети март 2020 г. Паметна дата, не само заради Националния празник. Точно на този ден бившият премиер Бойко Борисов публично се похвали как бил намалил с 40% цената на руския газ. Става дума за преподписания договор с "Газпром", чрез който руснаците ни възстановиха пари, платени за вече доставен природен газ. Какъв е приносът на Борисов на фона на натиска върху "Газпром" от Европейския съюз е реторичен въпрос. Става дума за една от типичните прояви на мачовщина на бившия министър-председател. Тогава Борисов обяви, че намалението е най-голямото за всички държави, ползващи руски газ. Това той определи като символичен подарък и подчерта, че диверсификацията и конкуренцията реално показвали как падат цените на синьото гориво. При него всичко бе най-голямо, най-велико, най-, най-, най-...
Последва дървеняшко преизчисление, чрез което връщаха на потребителите пари заради надвзетите суми от по-високата цена, но никой не разбра дали наистина е получил онова, което е надплатил за парно, газ и т.н. Та тази "радост" трая няколко месеца и цените отново поеха нагоре.
Септември 2021 г. чука на вратата. След поредица от поскъпвания с по 10-15-20% прогнозата е от следващия месец цената да стигне 70 лева, което, ако "Булгаргаз" го поиска от КЕВР, би било повишение с около 20-25% спрямо сегашната цена. За последната година реално газът е поскъпнал с над 150%. Така обещаното от Борисов падане заради конкуренцията се оказа рязко поскъпване. Впрочем, това бе ясно още през 2020-а. Експертите обясниха, че намалението е конюнктурно и при всяко раздвижване на инфлацията ще се нагледаме на растящите цени на синьото гориво.
Нищо добро не очаква нито потребителите, нито бизнеса. Не само газът, но и бензинът рязко поскъпна. Извънредно високата цена на тока за индустрията принуди немалко предприятия да спрат работа, а при другите това ще тласне нагоре цената на стоките им. Затягайте коланите, ако има накъде, защото, освен КОВИД-19, се задава страшна скъпотия.