Скритият убиец
/ брой: 26
Мая ЙОВАНОВСКА
Трансмазнините (хидрогенирани мазнини) са нездравословни. Наричат ги "скрития убиец". Те се използват при производството на чипсове, снаксове, пакетирани тестени храни и т.н. заради по-голямата им трайност и твърдост. Според СЗО обаче те увеличават заболеваемостта от сърдечносъдови болести с 21%, а смъртността от тях - с 28%. Преди няколко години организацията излезе с 5-годишен план за намаляване на трансмазнините в храните. Употребата им води до над 500 хиляди смъртни случая всяка година.
По този проблем действа и Европа. Преди около 3 години Европейската комисия прие регламент за максимално количество при използването на трансмазнини в храните. Лимитът е до 2 гр на 100 гр от мазнините в храната. Ако лимитът е надвишен, това задължително трябва да е посочено. Държави като Дания и Австрия от години са въвели законови ограничения за производителите. В резултат - случаите на сърдечни заболявания са намалели със 70% между 1985 и 2009 г.
Проучване на "Активни потребители" у нас е засякло, че 28 от 31 изследвани марки вафли на българския пазар съдържат палмово масло. А в пет от вафлите палмовата мазнина е основен компонент. Повече от ясно е, че влагането на трансмазнини осигурява по-добър търговски вид на продуктите, но въпросът е има ли законово изискване, на базата на което да се санкционират производителите? У нас обикновено нещата стават бавно, ако въобще се случат. Не ми е известно страната ни да е приела нормативен документ, поставящ ограничение в използването на вредните трансмазнини. Освен забраната им в ястията и закуските в детските градини.
Решението на Европа за ограничаване на хидрогенираните мазнини е правилно, макар и да е вид компромис между здравето на потребителите и интересите на производителите. Ние пак се оказахме на опашката. Дори сме извън борда. Това е работа, която трябваше да свърши последното правителство на Борисов. Сега се налага да се действа по-решително. За да спре играта със здравето на хората.