16 Ноември 2024събота05:22 ч.

На фокус

Шест държави с контрол върху тока и горивата

К. Петков: Повишение на цените само след доказани разходи на дружествата

/ брой: 244

автор:Мая Йовановска

visibility 1588

Първото нещо, с което спешно се зае мнозинството в 47-ото НС, бяха цените на тока, парното и водата. И правилно, защото те стават все по-непосилни за много български домакинства. 

В четвъртък след двудневни дебати и прегласуване на сроковете бе наложен мораториум върху цените на ток, парно и вода от 16 декември 2021 г. до 31 март 2022 г. Комисията за енергийно и водно регулиране пък реши ден по-рано да прекрати процедурата по определяне на нови цени на електрическата и топлинната енергия от 1 януари 2022 г. Премиерът Кирил Петков от своя страна обяви, че оттук нататък към увеличение на цените ще се върви само след пълен анализ дали е направено всичко възможно за намаляване на разходите по производство на енергията. 

По време на двудневните дискусии в НС за мораториума се чуха различни интерпретации, като например, че с това решение сме изпращали послания на "бананова република". Но нека видим какво направиха някои държави в Европа. Франция например замрази цените на газа до края на 2022 г., а следващото поскъпване на електроенергията ще бъде ограничено до 4%, благодарение на намаляване на данъците върху енергоносителите. Италия замрази цените на газа за 2,5 милиона души и цените на тока за най-бедните.

В началото на октомври белгийското правителство удължи до март фиксираните тарифи за енергия за домакинствата с по-ниски доходи. В края на октомври пък хърватското правителство ограничи поскъпването на бензина и дизела за 30 дни, за да смекчи влиянието на скока на цените на петрола на международните пазари.

Румъния също взе сериозни мерки срещу поскъпването на електроенергията и природния газ със закон и бе определен таван на цените. Той се прилага за пет месеца - от 1 ноември 2021 г. до 31 март 2022 г. Целта е цените на тока и газа да бъдат сложени под контрол. Румънското правителство е изчислило, че около 6 милиона домакинства ще се възползват от тези намаления. Испания, която е по-зависима от газа за производството на електроенергия, отколкото европейските си съседи, през юли реши да намали ДДС върху електроенергията. През септември правителството временно намали още един данък върху електроенергията и постави ограничения върху печалбите на енергийните компании. 

Гърция компенсира хората и малкия бизнес заради по-скъпия ток. У нас вече има компенсации за бизнеса заради скъпия ток, но заради постоянно повишаващите се цени предприемачите поискаха тяхното повишаване. Самата ЕК насърчава правителствата да предприемат временни мерки срещу високите цени. 

Впрочем, мораториумът е и една от темите, по които е говорил в Брюксел премиерът Петков на среща с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен. Не чухме за някаква негативна реакция или размахан пръст, както ни плашат тук работодателските организации, ЕРП-та и други заинтересовани от високите цени на тока търговци и техните политически лобита.

Всички европейски правителства взеха или вземат свои мерки - замразяване на цени, субсидии, намаляване на ДДС и т.н., за да защитят домакинствата си от летящата инфлация.

А инфлацията продължава да бележи рекорди. Експерти очакваха, че чак в края на март 2022 г. инфлацията ще стигне 6%, но толкова бе отчетена още към края на октомври на годишна база. Само преди дни НСИ оповести 7,3% поскъпване през ноември на годишна база - рекорд за последото десетилетие. За година през ноември най-сериозното поскъпване в услугите е при транспорта - 22%, което се обяснява със скока на цените на горивата. Режийните за дома - ток, вода, парно, поскъпват с 10%, а храните, заемащи най-голям дял в потребителската кошница - със 7,2%. Цените на енергията за отопление са нараснали с 18,9%. Газообразните горива за битови нужди са се повишили с 6,4%, а на въглищата - с 23,3%. Поскъпването при дизеловото гориво е 4,3%, а при бензина - 3%. През ноември хлябът е поскъпнал със 7,8%.

Икономисти не изключват до края на годината инфлацията да стигне 8%. Това обаче важи за средното ниво от висички потребителски цени, докато т.нар. малка потребителска кошница е поскъпнала с много повече - между 20 и 30%. Това е положението в най-бедната страна в ЕС. България е и държавата с най-много енергийно бедни - близо една-трета от населението. 

Перспективите за този пазар у нас и по света са ясни. Световните агенции от месеци алармират, че енергийната криза се задълбочава и милиони домакинства може да останат на студено тази зима. 

Та, другите държави в ЕС да не са по-глупави, че спасяват хората си от кризата. 

Парламентът ни гласува мярка в подкрепа на домакинствата. Факт. Жизнено важно е хората да бъдат подпомогнати, за да успеят да изкарат зимата. Това не отменя специалното подпомагане за отопление на най-бедните и уязвими домакинства. Пък нека, докато тече мораториумът, правителството и експертите да направят анализ на енергийния сектор. И да изкарат на светло проблемите. Според депутата от БСП проф. Румен Гечев, вече се правят разчети и има варианти за решаване на ценовия проблем.

 

 

 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ