Предизвестено
/ брой: 36
Мая ЙОВАНОВСКА
Почна се. Международните ни превозвачи вече берат горчивите плодове на т.нар. пакт "Мобилност", известен още като пакета "Макрон". Това са новите правила за международния сухопътен транспорт, облечени в грижа за шофьорите. Но в полза на големите риби в Европейския съюз - Франция, Германия, които от години изпитват недостиг на работници в бранша. Промените засягат основно правилата за командироване на шофьорите, времето им за почивка и т.нар. каботаж (когато пунктът на натоварване и на разтоварване е в една и съща държава).
След приемането на пакета от ЕК през 2020 г. България, Полша, Кипър, Унгария, Литва, Латвия, Естония, Малта и Румъния подадоха обща жалба до Европейския съд за спиране на разпоредбите, включени в него. Факт е обаче, че преди приемането му у нас браншът доста късно се окопити какво да прави. Друг е въпросът като цяло за разликата в условията на работа в нашите и чуждите фирми. За изминалите 30 години автотранспортът ни, а и цялата ни транспортна система, не успя да формулира и отстоява собствена визия за развитие с дълъг хоризонт. Всичко през годините бе конюнктурно - според моркова, който ни подаваха, или според тоягата, която ни размахваха от ЕС.
През октомври миналата година страната ни подаде отново иск за отлагане изпълнението на пакта до окончателното произнасяне на Европейския съд по общото дело. Но керванът си върви, кучетата си лаят. И така на 2 февруари 2022 г. влезе в сила изискването за задължително командироване на шофьорите, а от вчера - и за връщането на камиона на осмата седмица. Което не е ясно как кореспондира със зелените цели на Евросъюза, заради които ни натискат да затворим въглищните си централи. Емисиите от автотранспорта са сред големите замърсители. Експертно проучване вещае, че пактът ще доведе до допълнително замърсяване на въздуха в Европа с близо 3 млн. тона въглеродни емисии за година.
По разчети отпреди пандемията България ще губи 510 млн. евро на година от пакета "Макрон", а над 6500 български транспортни тежкотоварни фирми може да фалират до 2023 г. Това, за съжаление, е предизвестено потъване, резултат от лобисткия пакт "Макрон". Въпреки че сега браншът си търси виновен.