Потъване
/ брой: 158
В началото на месеца новоизлюпената министърка на туризма Мариана Николова обяви, че заради коронавируса туристическият бранш в страната отчита спад от 60%. През юли, когато на практика тръгна летният туристически сезон, народът се юрна към гръцкото море, въпреки изискванията заради КОВИД, включително допълнителните финасови разходи. Това стана напук на призивите на властта българите да изберат родното Черноморие. А и печалбарските изцепки на концесионери, търговци и пр. още повече прогониха родните туристи. Но и чуждите също ги няма.
Оказва се обаче, въпреки заявките за намаляване на цените, че безпрецедентно слабият туристически сезон не е убедил бранша да намали цените си. От данните на статистиката стана ясно, че през юли има 16,1% поскъпване на месечна база на пакетните услуги за почивка в страната. А те от 15 години се облагат с 9% ДДС.
Сред най-пострадалите, но и най-гласовитите заради кризата, бяха ресторантьорите. Те успяха да си уредят чрез Борисов намаляване на ДДС на 9%. С уговорката, че няма да намаляват цените на услугите си, щото мярката била за спасяването на бизнеса им. Нещо повече - оказва се, че през юли - месеца, в който бранша беше облекчен, цените в ресторантите даже са поскъпнали с 2%. Това на всичкото отгоре става на фона на поевтиняване на основните храни, което НСИ регистрира.
Какъв е резултатът от ламтенето - ще разберем от данните на статистиката по-късно през годината. Да не се окаже, че и туризмът, и ресторантьорите, в желанието да си изпишат вежди, ще си извадят очите. Защото въпреки данните на НСИ, че доходите ни нарстват, нарастването е само при някои, а от повечето хората това въобще не се усеща. Напротив - те обедняват. И нямат пари ни за ресторант, ни за почивка.
Нека бизнесът, а и властта да си направят правилните изводи. Щото потъването ще е повсеместно.