16 Ноември 2024събота02:57 ч.

По-скъп ток... зарадия скъпия ток

/ брой: 8

автор:Светлана Велева

visibility 1628

Електроразпределителното дружество "ЧЕЗ България", което снабдява с ток Западна България, обяви вчера, че ще предложи увеличение на цените на електроенергията за следващия регулаторен период. Това се налагало заради инфлацията. Ех, доживяхме основният фактор за инфлацията - цената на тока, да се вдига... заради себе си! Оксиморон, къса памет, или самозабравила се наглост?
Нека припомним, че вдигането на цената на тока стана причина за повишението на цените във всички сектори, включително комунални услуги. Това предизвика редица протести на различни групи и представители на основни сектори, включително основателни притеснения сред хората заради очаквано поскъпване на хляба и други основни стоки.
Реално шоковото поскъпване на тока през юли 2012 г. (с 13,2%) доведе до поскъпване на живота с 3,1% на годишна база, а на месечна - с 1,5%, след като през предходния месец имаше дефлация от 1%. Oбичайно през летните месеци се отчита дефлация, а от началото на кризата досега за първи път беше отчетена толкова висока месечна инфлация. През юли 2009 г. НСИ регистрира дефлация от 0,6%, през същия месец на 2010 г. поскъпването на живота беше с едва 0,4%, а през юли 2009 г. беше отчетена нулева инфлация.
Основният аргумент на държавния регулатор за вдигане цената на тока беше недопустимо голямото количество присъединени ВЕИ към мрежата, тъй като енергията от тях се изкупува на преференциални цени. Така потребителите трябваше да платят за нещо, за което отговорност носи ДКЕВР, тъй като тя контролира колко ВЕИ-та да допусне в мрежата. Същевремнно комисията драстично понижи новите цени на ВЕИ. "Как така цените ни падат, a токът расте?", запитаха тогава ВЕИ-производителите. Освен това регулаторната комисия вдигна таксата за присъединяване към мрежата на производителите на ВЕИ с до 40%. Производителите на зелена енергия заявиха, че такава "такса за достъп", освен че противоречи на европейските регламенти, няма аналог в ЕС, и сезираха Европейската комисия. В крайна сметка се оказа, че за увеличената зелена енергия в мрежата плащат едновременно и потребителите (с по-скъпия ток), и нейните производители (с драстично висока такса за достъп). Къде потъват тези пари, чии интереси обслужва ДКЕВР и какво регулира, са въпроси, които останаха без отговор.
Без обяснение е и другото дежурно оправдание за искането за по-скъп ток - големите инвестиции, които ЧЕЗ прави в електроразпределителната мрежа. Ръководството на дружеството вчера заяви, че от 2004 г. досега е инвестирало над 1,7 млрд. лв., като 640 млн. от тях са били за "поддръжка, развитие и модернизация на мрежата" в Западна България. За тази модернизация май разбираме само от прессъобщенията на ЧЕЗ. Подобрения в мрежата означава токът да не спира в десетки села при първия по-сериозен сняг и мрежата да не "гърми" при всяко по-голямо потребление, както се случва летните месеци в десетки населени места. И това да се повтаря всяка година.
Докато не видим реални резултати, не чуем логични обяснения, ще се чувстваме измамени - и от монополисти, и от държава.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ