Пациенти сигнализират за липса на лекарство срещу епилепсия
/ брой: 31
Аида Паникян
Отново липсва най-често изписваното лекарство за епилепсия. Това съобщи за ДУМА Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия (АРДЕ). Тя обясни, че медикаментът започнал периодично да липсва в аптечната мрежа от средата на миналата година, но от края на 2021 г. вече трайно не се намира. Фирмата напусна България и прехвърли на друга дестрибутирането, коментира Събева.
"Продуктът не е бил внасян регулярно и от 15 януари се е очертала липсата му в аптечната мрежа. Към момента е извършен внос и вече лекарството се разпределя по аптеки в страната", заявиха за ДУМА от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства. Данните от платформата й сочат, че към момента над 20% от сигналите за недостиг на лекарства се отнасят до препарати с временно преустановен внос, основно по проблеми, свързани с нарушаване на производствения цикъл. Над 21% се отнасят за дерегистрирани (изтеглени от българския пазар) медикаменти, което е предпоставка за т.нар. аптечен туризъм и пациентите се принуждават да си ги набавят от чужбина. Близо 26,70% от сигналите се отнасят за лекарства, чиито внос е трайно преустановен.
Още през 2020 г. Асоциацията на родители на деца с епилепсия постави въпроса за изработване на медицинския протокол за лечение на КОВИД-19 при хора с епилепсия, но до момента няма такъв, коментира още председателят на АРДЕ. Този проблем е разискван и по време на откриването на вчерашната изложба на картини на деца с епилепсия под наслов "Това е моята мечта, харесва ли ти, мамо?". 14 февруари е Световен ден за борба с епилепсията.
От асоциацията отново поставят въпроса за липсата на дневни центрове. Проблем е и снабдяването с медицинските изделия - каски за пациентите и специални гривни, които подават импулси за предстоящ гърч към човек, който се грижи за пациент с епилепсия.