15 Ноември 2024петък01:34 ч.

Опасен тен

На плаж и солариум - без грим и парфюми

/ брой: 129

автор:Аида Ованес

visibility 6672

В студените зимни дни всеки мечтае за слънцето и топлината му. Честото му отсъствие от небосклона влошава настроението на мнозина, други изпадат дори в дълбока депресия. Днес отлично знаем, че когато човешката кожа попие ултравиолетовите лъчи на слънцето, в тялото се образува "чудотворният" витамин Д. Той подсилва костната система, предпазва от най-различни видове рак, стабилизира сърцето, спомага лечението на псориазиса и болести на горните дихателни пътища, кръвното налягане, имунната система и активизира обмяната на веществата. Слънчевите бани също така са полезни за страдащите от остеопороза, артрит и други костни болести. Добиването на тен чрез слънчева светлина или чрез солариум стимулира оформянето на ендорфини, т.нар. хормон на щастието. Хората, които живеят на ярка светлина, често се чувстват по-щастливи и изпълнени с радост от живота.
Слънцето регулира и образуването на хормона мелатонин, който ни прави по-сънливи. Докато през зимата се чувстваме отпаднали и изтощени, с идването на пролетта слънцето намалява количеството на мелатонин в организма. Това веднага се отразява на сексуалните хормони, както и на така наречения хормон на стреса - кортизол. Заедно със серотонина те пораждат у нас желание за любов.
Във вековете човекът е измислил различни временни заместители на лечебната сила на голямото небесно светило. Солариумите са едни от тях и през зимата вършат прекрасна работа, ако не се прекалява с тях. Но манията за "слънчев" загар през последните години наложи множество проучвания от медицински специалисти. Само през последните 2 години компетентните служби в 10 държави-членки на ЕС направиха проверки на 500 кабини и над 300 соларни студиа и центрове за разкрасяване. Равносметката им сочи, че всеки

седми солариум е опасен

тъй като надхвърля определените граници за ултравиолетово лъчение. В много от студиата е установена липсата на предупредителни надписи и на възможности за консултации на потребителите. Забраната за ползване на солариуми от непълнолетни не е била изрично изтъкната.
Посещавайте сертифицирани студиа, препоръчват европейски специалисти. Макар че понякога и сертификатът не дава пълна гаранция. В Германия например сертифицирането е доброволно, съобщава Дойче веле и допълва, че само 15% от 5 хил. соларни студиа в страната разполагат с въпросния документ, свидетелстващ за изпълнението на критериите на службата за защита от лъчения. При извършени проверки в 800-те германски студиа със сертификат се оказало, че само съвсем малка част от тях отговарят на всички изисквания.
Най-застрашени са младите и както подчерта еврокомисарят, отговарящ за защитата на правата на потребителите Джон Дали, на всеки 15-20 години броят на заболяванията от рак на кожата се удвоява. Само в Германия по сведения на Международната агенция за изследване на рака ежегодно се стига до 140 хил. нови случая.

Тънкостите на бързия загар

Уредите в соларните студия могат да причинят необратимо увреждане на кожата и очите, ако облъчването не се съобрази с индивидуалните особености на потребителя.
Специалистите съветват хората, които искат да получат бърз загар върху откритите части на тялото, да изберат седящ солариум за лице, деколте и ръце. Тези апарати, тенът от които не е много траен, са всъщност лампи с А-излъчване. Те бързо окисляват меланина и загарът се появява доволно бързо.
Във вертикалните (стоящите) солариуми се съчетават лампи с А и V излъчване. Тези солариуми са за предпочитане от хигиенна гледна точка, защото кожата ви не влиза в съприкосновение със стените. А и често в тях звучи музика и може да дори да се танцува. Те са достатъчно мощни и сеансът не бива да продължава повече от 10 мин.
В солариум винаги използвайте предпазни очила, които не пропускат UV-лъчи.
Защитните средства за слънчеви бани на открито не са подходящи при ползване на солариум.
На солариум, както и на плаж, не ходете с грим и не ползвайте парфюми. След облъчване, както правите и след плаж, използвайте хидратираща козметика, за да възстановите еластичността на кожата.
Консултирайте се с лекаря си дали може да ползвате солариум, ако вземате определени групи лекарства. Сред тях са антибиотиците, психиатричните лекарства, антидепресантите, антихистамините.
Използвайте солариума само веднъж на ден и не правете едновременно слънчеви бани.
 Слънчевите бани на открито и облъчването на солариум общо не бива да са повече от 40-45 до 50 (при хората с тъмна кожа) сеанса за една година.

В България КЗП затвори 21 солариума

Комисията за защита на потребителите (КЗП) у нас също прави проверки и вече спря (временно) 21 соларни студиа в страната. Това е част от акцията "Безопасност на соларните услуги". Експертите от комисията са проверили близо 192 СПА центъра, соларни студиа, салони за красота и др. В част от обектите е липсвала задължителната писмена информация за клиентите.
Комисията е съставила 36 акта за административни нарушения на Закона за защита на потребителите и даде 33 задължителни предписания на собствениците да отстранят несъответствията в определен срок. 21 от соларните студиа не са го направили, затова им е наложена временна забрана да предлагат услугата.
Българските експерти подчертават, че е необходимо в обектите да има инструкция за ползване, информация за опасностите при обичайна употреба и предупреждение за рисковите групи. Най-уязвими са децата, възрастните и хората, които имат лунички, бенки, пигментни петна, изгаряния и др.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ