НЗОК ще плаща за рехабилитация от КОВИД-19
/ брой: 57
Създава се нова клинична пътека "Физикална терапия, рехабилитация и специализирани грижи след лечение на КОВИД-19". Право да я използват ще имат здравноосигурени, изписани от болница в предходните 3 месеца. Коронавирусната инфекция оставя трайни следи предимно в дихателната, сърдечносъдовата и нервната система и обмяната на веществата. Вече е доказана необходимостта от провеждането на физикална терапия, рехабилитация и специализирани грижи с цел стабилизиране на постигнатия ефект от болничното лечение. Терапиите по пътеката ще извършват болници поне от второ ниво на компетентност.
Променя се заповедта на здравния министър за карантина на изписаните от болница с КОВИД-19. Занапред тя може да е 7 дни, ако пациентът има два отрицателни PCR теста, направени в два последователни дни. Досега изписаните от болница подлежаха на 14-дневна карантина.
Отново бе отчетен ръст на новите случаи с коронавирусна инфекция - 4467, което е 23,8% от всички тестове. По данни на Националния център по паразитни и заразни болести между 8 и 14 март са регистрирани 18 067 случая, което е с 4962 повече от предходната седмица. Хоспитализирани са почти 8700 души и натискът над болниците продължава да расте.
В Плевен около 85% от леглата за интензивно лечение на болни от КОВИД-19 са заети. Над 90% от болничните легла за пациенти с коронавирус в "Софиямед" също са заети, същото важи и за ковидотделенията в Благоевград. В Ямболско и Шуменско болниците също са препълнени.
НЗОК отрече обвиненията от болницата в Девня, че спира приема на болни с КОВИД-19 заради "абсурдни административни неуредици". От касата поясняват, че болницата няма своя клинична лаборатория и аптека. Има договор с болнична аптека на 200 км - с УМБАЛ "Канев" АД в Русе.