Неразбираемо за българи
/ брой: 107
Веднага след победата на социалиста Оланд чухме за реакцията на финансовите пазари и за светкавичните поздравления от Меркел, Обама и прочие.
За публичното ни пространство обаче в сянка остана нещо интересно. Първото, което направи близкият до социалистите в. Либерасион, бе да изброи икономическите ангажименти, които е поел Оланд по време на своята предизборна борба. Намерението да отмени току-що обнародваното качване на ДДС от 19,6% на 21,2%; държавният ангажимент за строеж на по 150 хил. жилища на година; облагането на доходи над един милион евро със 75%; възстановяването на ТIPP - плаваща такса върху петролните продукти, която позволява да се регулира цената, така че потребителят да не е толкова зависим от световните цени; фиксиране на максимална разлика между най-ниското и най-високото заплащане в предприятията, в които държавата има мажоритарен дял (1:20 при МРЗ 1398 евро); намерението да отдели търговската част в дейността на банките от спекулативната (високорискова), и т.н., и т.н.
Не разбирам защо програмите се четат толкова внимателно, а речите се слушат с уши на четири. Защо политическата памет попива всяко конкретно послание, а после го превръща в критерий за оценка на политическото поведение. Защо всичко обещано се разглежда съвсем сериозно като част от пакт между кандидата и неговите избиратели.
Според мен очакванията трябва да са тотални и абстрактни. Отрицанията - също. Няма какво да се проследява поведението, да се контролира изпълнението на едно или друго. А да се търси конкретна отговорност за забравени обещания е дребнаво заяждане. Не е необходимо действията на политиците да имат нещо общо с реалните проблеми. Животът си върви автоматично по някакви негови правила, а политиката трябва да е шоу, интригуващ сериал, в който "добри" и "лоши" си разменят плесници и куршуми за забавление на публиката, която на някого стиска палци.
Но да се върнем във Франция. Какво се случва на политическата сцена още в деня след изборите? Досегашният министър на бюджета Валери Пекрес призовава населението да подкрепи десницата на предстоящите законодателни избори. Защо? Един от аргументите: промяната в ДДС трябва да влезе в сила. И този спор се превръща във водораздел или поне в негова съществена част между ляво и дясно.
Медии отбелязват и първото удовлетворение на новоизбрания президент. Какво е то? Поздравленията? Не, комюникето на кредитната агенция Стандард енд Пуърс, разпространено веднага след отварянето на борсата, че изборът на Оланд няма да има "непосредствено въздействие" върху кредитната оценка на страната.
Всяка страна с радостите си.