Неадекватност
/ брой: 239
Преди дни премиерът Борисов не пропусна да "поясни" данните на НСИ за рязко нарастване на безработните. Видите ли, у нас всъщност безработицата била от най-ниските в ЕС. И така да е, това е само резултат от числа, защото в другите държави подпомагането и за хората, и за бизнеса, закъсали в кризата, не е толкова мизерно и ненавременно като у нас.
Още през пролетта, когато властта обяви мерките си, стана ясно, че светая светих на подпомагането им е раздаването на кредити. А прословутата мярка 60/40 ще е само палиативна и след приключването й работниците със сигурност ще отидат на улицата. Неслучайно предприемачите не я припознаха и малка част от тях се включиха в нея. Да не говорим, че по изявленията на Борисов човек въобще не може да разбере колко пари е дала държавата за подкрепа срещу кризата. И понеже от телевизорите се леят милиарди, ще речете, че сме цъфнали и вързали.
Фактите обаче, които говорят за ефективността на мерките, са налице. Шефът на една от най-големите работодателски организации БТПП Цветан Симеонов каза, че бизнесът ще продължи да освобождава хора от работа. И се оплака за пореден път, че тромавите административни процедури продължават да пъдят работодателите. А едни фирми се жалват, че още чакали парите си по 60/40 от август...
Че властта няма намерение наистина да се справи с кризата, говори и фактът, че при актуализацията на бюджета бяха заложени изключително оптимистични показатели, които дори при второто частично спиране никой не си направи труда да промени. А те са напълно неадекватни. Като например записаният 3% спад на икономиката, който според бизнеса е поне 7%.
Не им пука! Явно е важно на хартия и по телевизора всичко да звучи добре. Но докато управляващите продължават да заравят глави в пясъка и да не правят реална оценка за кризата, и мерките им ще са калпави. Не само не помагат, но с непредвидимостта и безотговорността си са сред причините за задълбочаването на социалната и икономическата криза.